Ayhan Sökmen - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Ayhan Sökmen nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Ayhan Sökmen

Doğum Tarihi: 00.00.1929
Ölüm Tarihi: 30.12.2013
Öldügünde 85 yaşındaydı.
Öleli tam: 7 yıl, 0 ay, 19 gün olmuş.

Doğum Yeri:

TÜRK müziğine besteci, sanatçı, koro şefi ve hoca olarak emek veren Dr. Ayhan Sökmen 84 yaşında İzmir’de hayatını kaybetti.İstanbul’da 1929 yılında doğan Ayhan Sökmen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Öğrencilik yıllarında Türk Sanat Müziği ile ilgilenmeye başlayan Sökmen göz hekimliğinin yanısıra İstanbul Belediye Konservatuvarı, Türk Musikisi Nazariyatı bölümünde de eğitim aldı. Daha sonra İzmir’e atanan Sökmen İzmir Musiki Cemiyeti kurucuları arasında yeraldı. Safiye Ayla, Alaeddin Yavaşça, Tülin Korman, Niyazi Sayın, Avni Anıl, Cüneyt Kosal ve İnci Çayırlı gibi sanatçılarla çalışan Ayhan Sökmen çok sayıda koro kurup yönetti. Ayhan Sökmen Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı ve İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nun kurulmasına da büyük emek verdi. TRT Radyoları, Devlet Koroları ve konservatuvarlara da birçok öğrenci yetiştirip onlara gelecek kapılarını da aralayan Sökmen, TRT’de bine yakın programda yöneticilik yaptı. Sökmen için yarın (salı) ilk tören Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı önünde saat 11.00’de yapılacak. Sökmen öğleyin Alsancak Hocazade Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek. ----------------------------Ayhan Sökmen (1929, İstanbul - 30 Aralık 2013, İzmir), Türk hekim ve bestecidir.İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Ayhan Sökmen, henüz okulunu bitirmeden Türk Sanat Müziğiyle ilgilenmeye başladı. 1953 yılında doktor diplomasını almasının ardından, göz hastalıkları uzmanı olarak çalışan Ayhan Sökmen, İstanbul Belediye Konservatuvarı, Türk Musikisi Nazariyatı bölümünde eğitim almıştır. İzmir Musiki Cemiyeti kurucuları arasında yer alan Sökmen, emekliliğinden sonra İzmir'de kurduğu "Sökmen Müzik Merkezi"nde sanat hayatına devam etmiştir. 2 Nisan 2007 tarihinde 60. sanat yılını kutlayan sanatçının adına kurulmuş ve etkin bir koro bulunmaktadır. Ege Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuvarı'nın kuruluş aşamasında büyük katkılarda bulunmuş, birçok genç sanatçının yetişmesinde önemli rol oynamıştır. 84 yaşında İzmir'de yaşamını yitirmiştir.

Ölüm nedeni: Ayhan Sökmen|Dr. Ayhan Sökmen|İzmir Musiki Cemiyeti|Sökmen Müzik Merkezi | E

Kategori: Akademisyen

Rastgele Profil: Kasım Ayında Kaybettiklerimiz, Mustafa Santur, Savaş Taner, Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız ve Başbakanlarımız , Cemal Reşit Eyüboğlu, Süleyman Nazif, Bülend Ulusu, Müslüm Gürses,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!