Ayhan Yetkiner

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 17 yıl, 1 ay, 20 gün olmuş.
Öldügünde: 78 yaşındaydı.

Gazeteci-yazar (D. 1929, Çanakkale – Ö. 3 Nisan 2007, İstanbul). İlk ve ortaokul öğrenimini, babasının hekim olarak bulunduğu Sivas ve Balıkesir illerinde tamamladı. İstanbul’da, Kabataş Lisesinden mezun olduktan sonra bir yıl kadar Yüksek Denizcilik Okulunda, bir süre de Hukuk Fakültesinde okudu. 1950 yılında Balıkesir’de çıkardığı Merhaba adlı siyasi mizah dergisi ile basın hayatına girdi. Sonraki yıllarda, İstanbul’da Son Saat, Son Posta, Tan, Demokrat İzmir, Son Telgraf, Halk, Gece Postası, Dünya, Yeni Sabah ve Ulus gazetelerinde; Ankara ve Doğu ajanslarında; Sır, Sözcü, Kim ve Gerçekler Postası dergilerinde çalıştı. Bir süre CHP Genel Merkezi Basın Bürosu Şefliği görevini yürüttü.

Gazetecilik mesleği sırasında, birçok yabancı ülke dolaştı. Ayrıca basın kuruluşlarında çeşitli görevler alarak Türkiye Gazeteciler Sendikaları Federasyonu genel başkanı, İstanbul Gazeteciler Sendikası murakıbı ve Onur Kurulu üyesi, Basın İlân Kurumu Genel Kurulu ve Yönetim Kurulu üyesi, Basın-İş Sendikası İstanbul Şubesi başkanı ve Genel Yürütme Kurulu üyesi oldu. Politika hayatına da giren Yetkiner, CHP Yönetim Kurulu, iki dönem İstanbul İl Genel Meclisi ve Daimi Encümen üyeliklerinde bulundu.

Gazeteci-yazar Ayhan Yetkiner, 3 Nisan 2007 günü İstanbul’da vefat etti ve eski Kozlu Mezarlığında toprağa verildi.

ESERLERİ:

Beyaz Kitap (Siyasi Fıkralar Antolojisi), Gemiler Karadan Yürüdü, Aşık İhsani Kimdir?, Bir Gazeteci’nin Not Defteri (anılar), Konuşan Kelimeler (1969), Bâb-ı Âli’nin Hatıra Defteri (4 cilt; Cilt I: 1984, Cilt II: 1988, Cilt III: 1988).

KAYNAK: İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (c. 9 ve 11, 2009), Türkiye Kültür ve Sanat 2008 Yıllığı (2008).

Ayhan Yetkiner için yapılan aramalar

Ayhan Yetkiner, Ayhan Yetkiner biyografi, Ayhan Yetkiner hayatı, Ayhan Yetkiner özgeçmişi, Ayhan Yetkiner hakkında, Ayhan Yetkiner doğum yeri, Ayhan Yetkiner fotoğraf, Ayhan Yetkiner video, Ayhan Yetkiner resim, Ayhan Yetkiner kimdir?, Ayhan Yetkiner kaç yaşında?, Ayhan Yetkiner kaç yaşında öldü? Ayhan Yetkiner nereli, Ayhan Yetkiner memleketi Ayhan Yetkiner ne zaman ve neden öldü? Ayhan Yetkiner Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ayhan Yetkiner
Google'de ara: Ayhan Yetkiner