Aykut Barka

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 22 yıl, 0 ay, 27 gün olmuş.
Öldügünde: 50 yaşındaydı.

Aykut Barka (16 Aralık 1951 – 1 Şubat 2002), Türk jeolog.

PROF. DR. AYKUT BARKA`NIN ÖZGEÇMİŞİ

Prof. Dr. Aykut Barka, 1952 yılında İstanbul`da doğdu. İstanbul Üniversitesi Jeoloji Yüksek Mühendisliği Bölümü`nden 1975 yılında mezun olan Barka, yüksek lisansını aynı üniversitede yaptı. Doktorasını Bristol Üniversitesi Jeoloji Bölümü`nde yapan Barka, 1975-1976 yıllarında Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü`nde Jeoloji Yüksek Mühendisi olarak çalıştı.

Aynı kurumda 1981-1985 yılları arasında teknik uzman olarak çalışan Barka, 1985 yılında İngiltere Bristol Üniversitesi`nde ziyaretçi bilim adamı, 1986-1990 yıllarında ise Massachusetts Teknoloji Enstitiüsü ve California Teknoloji Üniversitesi`nde ziyaretçi bilim adamı olarak bulundu.

Barka, 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü`nde, 1992`de İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı`nda öğretim üyesi olarak görev yaptı.

1996 yılında profesörlüğe yükselen, 1997 yılında İTÜ Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü`nde öğretim üyesi olarak göreve başlayan Barka,bu görevini sürdürüyordu.

TÜBİTAK, MAM, Yer Bilimleri Araştırma Enstitüsü ve BÜ Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü`de de danışmanlık yapan Prof. Dr. Aykut Barka`nın Kuzey Anadolu fay zonu konusunda çok sayıda araştırması bulunuyor.

Prof. Dr. Barka evli ve iki çocuk babasıydı.

İZGİ’DEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

TBMM Başkanı Ömer İzgi, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Barka`nın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.

İzgi`nin, mesajı şöyle:

“Değerli bilim adamı ve yer bilimleri uzmanı Prof. Dr. Aykut Barka`nın geçirdiği rahatsızlık sonrasında aramızdan ayrılmasından büyük üzüntü duydum. Yaşadığımız son deprem felaketleri öncesinde ve sonrasındaki etkin çalışmaları ve toplumu yatıştırıcı açıklamalarıyla ön plana çıkan merhum Prof. Dr. Barka`nın vefatı ülkemiz açısından büyük bir kayıptır.

Aykut Barka için yapılan aramalar

Aykut Barka, Aykut Barka biyografi, Aykut Barka hayatı, Aykut Barka özgeçmişi, Aykut Barka hakkında, Aykut Barka doğum yeri, Aykut Barka fotoğraf, Aykut Barka video, Aykut Barka resim, Aykut Barka kimdir?, Aykut Barka kaç yaşında?, Aykut Barka kaç yaşında öldü? Aykut Barka nereli, Aykut Barka memleketi Aykut Barka ne zaman ve neden öldü? Aykut Barka Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Aykut Barka
Google'de ara: Aykut Barka