Aykut Barka - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Aykut Barka nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Aykut Barka

Doğum Tarihi: 07.01.1952
Ölüm Tarihi: 01.02.2002
Öldügünde 50 yaşındaydı.
Öleli tam: 18 yıl, 11 ay, 23 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Aykut Barka (7 Ocak 1952- 1 Şubat 2002), 'Kuzey Anadolu Fay hattını en iyi bilen bilim adamı' unvanıyla tanınan yer bilimci.Aykut Barka 7 Ocak 1952, tarihinde İstanbul'un Fatih semtinde ikiz kardeşi Günkut Barka ile birlikte dünyaya geldi. 1967-1970 yılları arasında Vefa Lisesi'nde okudu. 1970-1975 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde lisans ve master derecelerini aldı. 1977-1981 yılları arasında İngiltere, Bristol -Üniversitesi'nde Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerine doktora çalışmasını tamamladı. Başta TÜBİTAK ve M.I.T. (ABD) olmak üzere Fransa, İngiltere ve Japonya'da bulunan birçok saygın araştırma kurumlarında görev yaptı.Barka, Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Türkiye'nin diğer önemli tektonik bilinmezleri hakkında herbiri birbirinden önemli çok sayıda yayın yapmış ve bunları bilim çevrelerince önemli bulunan uluslararası dergilerde yayınlamayı başarmış ender yer bilimcilerimizdendir. Yayınları arasında 1997 yılında, Amerikan USGS kurumundan dünyaca ünlü jeolog Ross Stein ile yaptığı ve 17 Ağustos 1999 İzmit depremi için 2 yıl öncesinden olasılık belirttiği çalışma en çok ses getirenlerden biri olmuştur.Hayatının son günlerine kadar 1997 yılında göreve başladığı İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Ensitüsü'nde çalışmış olan Barka, arkasında onlarca değerli makale ve yetişmiş yerbilimci bıraktı. Beynindeki damar tıkanıklığı nedeniyle Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 6 Ocak 2002'de tedaviye alınan Prof. Dr. Aykut Barka, 1 Şubat 2002'de hayatını kaybetti.1998 yılında kurulmasına öncülük ettiği bağımsız Aktif Tektonik Araştırma Grubu (ATAG) halen çalışmalarını sürdürmektedir"https://tr.wikipedia.org/wiki/Aykut_Barka" adresinden alındı.

Ölüm nedeni: Aykut Barka|Aykut Barka kimdir|Aykut Barka yerbilimci|hayati | E

Kategori: Akademisyen

Rastgele Profil: Peride Celal, Orhan Kural, İsmet Ay, Nazım Kıbrısî, Haluk Afra, Salih Tozan, Şakir Eczacıbaşı, Nezihe Viranyalı,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!