Ayla Gürses

Ölüm Nedeni: -
Öleli tam: 9 yıl, 1 ay, 16 gün olmuş.
Öldügünde: 76 yaşındaydı.

Ulviye Ayla Gürses (1946 – 7 Ocak 2015), TRT Klasik Türk müziği sanatçısı. Ses sanatçısı ve bestekar Yıldırım Gürses’in eşidir. 1964 yılında 17 yaşında ailesinden habersiz olarak TRT sınavına giren ve birincilikle kazanan Ayla Gürses; 1962 yılında Yıldırım Gürses’le evlenmiş ve bu evlilikten Beyazıt adını verdiği bir oğlu dünyaya gelmiştir.[1]

7 Ocak 2015 tarihinde vefat eden sanatçı İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiştir.[2]
——————–Türk Sanat Müziği sanatçısı (D. 1946, İstanbul – Ö. 7 Ocak 2015, İstanbul). Tam adı Ulviye Ayla Gürses’tir. Ünlü besteci ve ses sanatçısı Yıldırım Gürses’in eşidir. 1963 yılında henüz 17 yaşındayken ailesinin haberi olmadan TRT sınavına girdi ve sınavı birincilikle kazandı. Aynı yıl Yıldırım Gürses’le evlendi. Bu evlilikten Beyazıt adında bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

Ayla Gürses, eşiyle karşılaşması ve geçirdiği günleri şöyle anlatmaktadır:

“İmtihanı birincilikle kazandım. Tam çıkarken karşımda birini gördüm. Yakaları kalkık bir pardesü giymişti. Yanımdaki hanıma bu kişinin kim olduğunu sordum. ‘Yıldırım mı, Yıldıray mı o isimde biri dedi’. Ben bu kişi ile evleneceğim dedim arkadaşıma, çünkü bir süre önce rüyamda gördüğüm kişi oydu ve rüyamda gördüğümde evleneceğim kişi bu olsun inşallah demiştim.. oldu da. Sonra Yıldırım gelip imtihandan geçen herkesin elini sıktı, bana şöyle bir bakıp geçti, ben çok bozuldum, dışarıya çıktım, tam giderken arkamdan geldi. ‘Lütfen bir durur musunuz?’ dedi. ‘Neden duracak mışım?’ dedim. ‘Ben sizi çok beğendim ve sizinle evlenmek istiyorum’ dedi.”

Ayla Gürses, eşinin ölümünden 15 yıl sonra 7 Ocak 2015’te İstanbul Ulus’taki evinde vefat etti. Gürses’in cenazesi kalabalık bir sanatçı ve seven kitlesiyle Zincirlikuyu mezarlığına defnedildi. Ayla Gürses, eşinin 2000 yılında ölümünden sonra hiç şarkı söylemedi.

KAYNAKÇA: Ayla Gürses hayatını kaybetti – Türk sanat müziğinin unutulmaz bestekarlarından Yıldırım Gürses’in eşi TRT sanatçısı Ayla Gürses hayatını kaybetti (milliyet.com.tr, 7 Ocak 2015), Aşkın sesi ebediyen sustu ( sabah.com.tr, 8.1.2015), bolu724.net (12 Eylül 2015)

Ayla Gürses için yapılan aramalar

Ayla Gürses, Ayla Gürses biyografi, Ayla Gürses hayatı, Ayla Gürses özgeçmişi, Ayla Gürses hakkında, Ayla Gürses doğum yeri, Ayla Gürses fotoğraf, Ayla Gürses video, Ayla Gürses resim, Ayla Gürses kimdir?, Ayla Gürses kaç yaşında?, Ayla Gürses kaç yaşında öldü? Ayla Gürses nereli, Ayla Gürses memleketi Ayla Gürses ne zaman ve neden öldü? Ayla Gürses Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ayla Gürses
Google'de ara: Ayla Gürses