Bilal Ercan

Ölüm Nedeni: kalp krizi
Öleli tam: 9 yıl, 6 ay, 0 gün olmuş.
Öldügünde: 53 yaşındaydı.

Bilal Ercan (1962, Kulu, Konya – 17 Aralık 2014, Ankara), Türk halk müziği ve bağlama sanatçısı .

1962’de Konya, Kulu’da doğdu. İlkokul yıllarında mandolin çalarak başladığı müziği ilerleyen yıllarda bağlamayla devam eden bu çalışmalar 1987 yılından sonra yorumcu olarak devam etti. Ercan, Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı ve aynı okulun büyükler ve küçükler halk dansları toplulukların müzik direktörlüğünü de üstlendi.

Halk dansları ve halk müziği ile ilgili yurtdışında birçok festival ve etkinliklere katılarak birçok birincilik ve ödül aldı. Beste türkülerin öncülerinden olan Bilal Ercan’ın birçok bestesi başka yorumcular tarafından seslendirildi.

MESAM ve TRT repertuvarına kayıtlı 200 civarında bestesi bulunan Ercan birçok kurumun müzik ve sanat danışmanlığını yapmaktaydı. Halk Müziği ve Aşiretler isimli kapsamlı araştırmalar yapan Bilal Ercan Cumhuriyet Oratoryosu’nun da bestecisidir.

Halk müziği camiasında Türkübeyi yakıştırması yapılan Bilal Ercan 17 Aralık 2014’te Kobani için verilen yardım konserinde geçirdiği kalp krizi sonucu 52 yaşında yaşamını yitirdi.[1]

Bilal Ercan için yapılan aramalar

Bilal Ercan, Bilal Ercan biyografi, Bilal Ercan hayatı, Bilal Ercan özgeçmişi, Bilal Ercan hakkında, Bilal Ercan doğum yeri, Bilal Ercan fotoğraf, Bilal Ercan video, Bilal Ercan resim, Bilal Ercan kimdir?, Bilal Ercan kaç yaşında?, Bilal Ercan kaç yaşında öldü? Bilal Ercan nereli, Bilal Ercan memleketi Bilal Ercan ne zaman ve neden öldü? Bilal Ercan Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Bilal Ercan
Google'de ara: Bilal Ercan