Cemil Özbayer

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 1 yıl, 9 ay, 28 gün olmuş.
Öldügünde: 67 yaşındaydı.

Cemil Özbayer(1955, Ankara – 12 Şubat 2022, İstanbul) Türk tiyatro oyuncusu ve yönetmeni.

Ankara Devlet Konservatuarı’nda 1975’te mezun olan Özbayer, Cüneyt Gökçer, Mahir Canova ve Bozkurt Kuruç gibi hocalardan dersler aldı. Konservatuvarda öğrenciyken Devlet Tiyatroları’nda pek çok oyunda rol almaya başlayan oyuncu, mezun olduktan sonra da burada oynamaya devam etti. Yerli ve yabancı klasiklerde yer alan usta oyuncu, 1990’lı yıllarda yönetmenliğe ağırlık verdi.

Ankara Devlet Tiyatrosu, Sivas Devlet Tiyatrosu ve Antalya Devlet Tiyatrosu’nda yönetmenlik yapan Özbayer, “Romeo ve Juliet”, “Şeyh Bedrettin”, “Bir Ceza Avukatının Anıları” ve “Ya Devlet Başa Kuzgun Leşe” oyunlarını yönetti. Özbayer, “IV. Murat”, “Kuvvai Milliye Destanı”, “Budala”, “Fehim Paşa Konağı”, “Woyzeck”, “Bir Başkası”, “Satıcının Ölümü”, “Akümülatörlü Radyo”, “Romanoff ile Juliet”, “Karar Kimin”, “Kral Lear”, “Genç Osman”, “Hürrem Sultan”, “Üçüncü Selim”, “Genç Werther’in Yeni Acıları”, “Susuz Yaz” ve “Bu Hesapta Yoktu” gibi pek çok tiyatro oyununda rol aldı.

Cemil Özbayer, 2000’li yıllarda televizyon dizilerinde oyunculuk yapmaya başladı. “Bizim Aile”, “Büyük Buluşma”, “Kuşdili”, “Hakkını Helal et”, “Milat” ve “Kollama”nın da arasında bulunduğu dizilerde rol alan usta tiyatrocu, 2007’de “Hacı Bayram Veli” ve 2011’de “Berlin Kaplanı” sinema filmlerinde de oyunculuk yaptı.

Cemil Özbayer için yapılan aramalar

Cemil Özbayer, Cemil Özbayer biyografi, Cemil Özbayer hayatı, Cemil Özbayer özgeçmişi, Cemil Özbayer hakkında, Cemil Özbayer doğum yeri, Cemil Özbayer fotoğraf, Cemil Özbayer video, Cemil Özbayer resim, Cemil Özbayer kimdir?, Cemil Özbayer kaç yaşında?, Cemil Özbayer kaç yaşında öldü? Cemil Özbayer nereli, Cemil Özbayer memleketi Cemil Özbayer ne zaman ve neden öldü? Cemil Özbayer Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Cemil Özbayer
Google'de ara: Cemil Özbayer