Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 81 yıl, 9 ay, 1 gün olmuş.
Öldügünde: 64 yaşındaydı.

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (1878; Elmalı, Antalya – 27 Mayıs 1942; Kadıköy, İstanbul), Türk din alimi, tercüman ve hattattır. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında ve Cumhuriyet Dönemi’nde yaşamış olup, Türkçe Kur’an tefsirlerinden birini telif etmiştir.

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır 1877 yılında Antalya Elmalı’da dünyaya geldi. 1942 yılında ise İstanbul’da vefat etti. Ortaöğrenime kadar Elmalı’da okuduktan sonra yüksek öğrenimini İstanbul’da medresede tamamladı.

İslam dini konusunda yaptığı büyük araştırmalar ile tanındı. 1908 senesinde Beyazıt Caminde halka vaaz vermek ile görevlendirildi. Antalya milletvekilliği yaptı. Mülkiye mektebinde vakıf yapıları ve toprakları ile ilgili konuları Medresetü’l- Kuzat’ta ve İslam hukuku eğitimi aldı. Vakıflar bakanı ve senato üyeliği yaptı.

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır İslam alanındaki ününü Kuran’ı yorumlama ve çeviri olarak yazdığı Hak Dini Kur’an Dili isimli 9 ciltlik kitabı oldu.

Yazır’a göre ilahi içerik taşıyan Kuran’ın olduğu gibi bir başka dile çevrilme olanağı mümkün değildir. Arapça dilinin yapısı sözcüklerin anlam içeriği başka bir dilde karşılığı yoktur. Din alimine göre Kuran’la bağdaşmayan bilim kabul edilemezdir. Yazar şeriat kurallarına sıkı sıkıya bağlıydı.

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır için yapılan aramalar

Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır biyografi, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır hayatı, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır özgeçmişi, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır hakkında, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır doğum yeri, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır fotoğraf, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır video, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır resim, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır kimdir?, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır kaç yaşında?, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır kaç yaşında öldü? Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır nereli, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır memleketi Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır ne zaman ve neden öldü? Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır
Google'de ara: Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır