Ercüment Ekrem Talu - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Ercüment Ekrem Talu nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Ercüment Ekrem Talu

Doğum Tarihi: 00.00.1886
Ölüm Tarihi: 16.12.1956
Öldügünde 71 yaşındaydı.
Öleli tam: 63 yıl, 6 ay, 22 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Ercüment Ekrem Talû, (d.1886 İstanbul - ö. 1956) Türk gazeteci, yazar. Talû, ömür boyu, devletin çeşitli kademelerinde görev yapmış ve bir çok gazete ve dergide fıkra, sohbet, makale, hikâye, roman, hâtıra ve şiirler yayınlamıştır. Alay gazetesini de çıkaranlardan biridir. Babası, 19. yüz yılda Osmanlı edebiyatının önde gelen isimlerinden ve Tanzimat Dönemi’nin en etkili ve romantik şairlerinden Recaizâde Mahmut Ekrem Efendi’dir. Babasından büyük bir edebî birikim alan Ercüment Ekrem Talu, kendisinden sonra gelenlere de bir edebiyat ve yazı merakı bırakmıştır. Oğulları Muvakkar Ekrem Talu ve onun ağabeyi Erdem Talu da babalarından belli bir birikimi devralmışlardır. Gazeteci araştırmacı yazar Umur Talu, Ercüment Ekrem’in torunudur ve bugün Türk basının önemli isimleri arasında kabul edilir. Eşi Şule Talu da gazeteci ve yazardır. Bilindiği gibi aynı aileden olan Çiğdem Talu ise şair ve şarkı sözü yazarıdır. Başlıca Eserleri [değiştir]1.Asriler (1920)2.Gün Batarken (1922)3.Kopuk (1922)4.Sabir Efendi'nin Gelini (1922)5.Gemi Aslanı (1928)6.Beyaz Şemsiyeli (1939)7.Çömlekoğlu ve Ailesi (1945)8.Meşhedi Hikayeleri (1947-55)

Ölüm nedeni: Ercüment Ekrem Talu|Ercüment Ekrem Talu eserleri|Ercüment Ekrem Talu hayati|Ercüment Ekrem Talu kimdir | E

Kategori: Edebiyat Tarih Sanat

Rastgele Profil: Gülriz Sururi, Engin Cezzar, Rıfat Ilgaz, Haktan Pak , Mustafa Eremektar, Cevdet Sunay, İzzet Özilhan, Ziya Nebioğlu,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!