Erdoğan Yaman Dikmen

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 22 yıl, 2 ay, 4 gün olmuş.
Öldügünde: 63 yaşındaydı.

Erdoğan Dikmen (d. 10 Haziran 1938, Adıyaman – ö. 18 Mart 2002, İstanbul), tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Gerçek ismi: Erdoğan Dikmen
Namı: Burhan Çıtır, Haşmet
Doğum tarihi: 10/06/1938
Doğum yeri: Adıyaman
Eğitimi: Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Eğitimi
Ölüm Tarihi: 18/03/2002
Ölüm Yeri: İstanbul

Erdoğan Dikmen (d. 10 Haziran 1938, Adıyaman – ö. 18 Mart 2002, İstanbul) tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.-Sanat yaşamına Halk Eğitim Merkezi’nde aldığı tiyatro kurslarıyla adım atan Dikmen, Avni Dilligil, Abdullah Şahin gibi isimlerle çalıştıktan sonra, uzun yıllar Tevfik Gelenbe Tiyatrosu’nda görev yaptı, hafif güldürü tarzı oyunlarda oynadı. Bir süre tiyatro sanatçısı Doğu Erkan ile evli kalan ve Levent Kırca – Oya Başar Tiyatrosu’nun ardından Yasemin Yalçın Tiyatrosu’nda rol alan sanatçı, en son Beşiktaş Kültür Merkezi’ne girerek, Bir Demet Tiyatro oyunundaki “Burhan Çıtır” rolü ile tanındı. Bazı sinema filmlerinde de oyunculuk yapan Erdoğan Dikmen, kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Rol aldığı bazı oyunlar
Otogargara
Bir Demet Tiyatro
Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?
Aşağı Yukarı (Levent Kırca Tiyatrosu)
Elalem Bir Alem (Levent Kırca Tiyatrosu)
İki Perdelik Azizlik (Levent Kırca Tiyatrosu)
Toros Canavarı (Levent Kırca Tiyatrosu)
Nafile Dünya (Levent Kırca Tiyatrosu)
Sorma Söylemem (Tevfik Gelenbe Tiyatrosu)
Herkes Kendi Yerine (Tevfik Gelenbe Tiyatrosu)
Kadifeli Gelin (Tevfik Gelenbe Tiyatrosu)
Davetsiz Misafir (Tevfik Gelenbe Tiyatrosu)

Filmografisi
Haşlama Taşlama – 2000
Yasemince – 1997
Bir Demet Tiyatro – 1997
Gülşen Abi – 1994
Zirvedekiler – 1993
Atla Gel Şaban

Türk tiyatrosunda 50 yıllık emeği bulunan Erdoğan Dikmen, 1938 yılında Adıyaman’da dünyaya geldi. Vefa Lisesi’nde öğrenimini tamamladıktan sonra Halk Eğitim Merkezi’nde tiyatro eğitimi almaya başlayan sanatçı, çalışmalarını Kemal Dirim, Avni Dilligil, Tevfik Gelenbe ve Abdullah Şahin gibi isimlerle sürdürdü. Daha sonra Levent Kırca – Oya Başar Tiyatrosu ve Yasemin Yalçın Tiyatrosu ile çalışan Dikmen, yılların deneyimini bu ekiplerle sahneye ve televizyona taşıdı.BKM’nin ilk oyunu “Otogargara”da ve başladığı ilk günden itibaren “Bir Demet Tiyatro”da rol alan usta oyuncu, büyük bölümünü tiyatroya adadığı 64 yıllık yaşamını, 18 Mart 2002’de noktaladı

MÜKREMİN ABİ’NİN BABASI ÖLDÜ
Bir Demet Tiyatro’da Mükremin Abi’nin babası rolünü oynayan Erdoğan Yaman Dikmen, evinde ölü vaziyette bulundu. Sanatçının 3 gün önce kalp krizinden öldüğü belirlenirken, arkadaşları gözyaşlarına boğuldu.Başrollerini Demet Akbağ ile Yılmaz Erdoğan’ın paylaştığı televizyon dizisi “Bir Demet Tiyatro”da, “Çıtır” ailesinin babası rolündeki “Burhan Çıtır”ı oynayan Erdoğan Dikmen’in ölümü, kendisinden 3 gündür haber alamayan arkadaşlarının merak etmesiyle ortaya çıktı.

19 Mart 2002 Salı 00:05

ERHAN YILMAZ İSTANBUL – Bir Demet Tiyatro’da Mükremin Abi’nin babası rolünü oynayan Erdoğan Yaman Dikmen, evinde ölü vaziyette bulundu. Sanatçının 3 gün önce kalp krizinden öldüğü belirlenirken, arkadaşları gözyaşlarına boğuldu.Başrollerini Demet Akbağ ile Yılmaz Erdoğan’ın paylaştığı televizyon dizisi “Bir Demet Tiyatro”da, “Çıtır” ailesinin babası rolündeki “Burhan Çıtır”ı oynayan Erdoğan Dikmen’in ölümü, kendisinden 3 gündür haber alamayan arkadaşlarının merak etmesiyle ortaya çıktı.Kadıköy Caferağa Mahallesi, Ayarcıbaşı Sokak, 3 numaradaki apartamının bodrum katında tek başına yaşayan 64 yaşındaki Erdoğan Yaman Dikmen’in mahalledeki arkadaşları kendisini 3 gün boyunca göremeyince, durumu merak ederek Dikmen’in tiyatrocu arkadaşlarına haber verdiler.Bunun üzerine akşam saatlerinde Dikmen’in evine gelen tiyatro sanatçıları Sinan Bengier ile Ferdi Artuner, kapısını çaldıkları evden bir ses gelmeyince polisi çağırdılar. Kapıyı açan polisler içeri girdiklerinde Dikmen’in cesediyle karşılaştılar. Dikmen’in birkaç gün önce kalp krizi sonucu öldüğü belirlendi.Dikmen’in cenazesi Kadıköy Özel Şifa Hastanesi morguna kaldırılırken, cesedini bulan arkadaşları Sinan Bengier ile Ferdi Artuner gözyaşlarını tutumadılar.

Erdoğan Yaman Dikmen için yapılan aramalar

Erdoğan Yaman Dikmen, Erdoğan Yaman Dikmen biyografi, Erdoğan Yaman Dikmen hayatı, Erdoğan Yaman Dikmen özgeçmişi, Erdoğan Yaman Dikmen hakkında, Erdoğan Yaman Dikmen doğum yeri, Erdoğan Yaman Dikmen fotoğraf, Erdoğan Yaman Dikmen video, Erdoğan Yaman Dikmen resim, Erdoğan Yaman Dikmen kimdir?, Erdoğan Yaman Dikmen kaç yaşında?, Erdoğan Yaman Dikmen kaç yaşında öldü? Erdoğan Yaman Dikmen nereli, Erdoğan Yaman Dikmen memleketi Erdoğan Yaman Dikmen ne zaman ve neden öldü? Erdoğan Yaman Dikmen Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Erdoğan Yaman Dikmen
Google'de ara: Erdoğan Yaman Dikmen