Hacı Mustafa Güllü

Ölüm Nedeni: kalp krizi
Öleli tam: 12 yıl, 3 ay, 28 gün olmuş.
Öldügünde: 86 yaşındaydı.

10 YAŞINDA ÇIRAKLIĞA BAŞLADI

Hacı Mustafa Güllü’nün oğlu Hacı Mustafa Güllü 10 yaşlarındayken, tatil zamanlarında Sait ve Hacı Mahmut amcalarının dükkânında çıraklık yapmaya başladı. Baba mirası baklava mesleğiyle ilk kez Hacı Nasır Camii’nin bitişiğindeki babasını kurduğu, fakat babasının ölümünden sonra amcalarının işlettiği dükkânda tanıştı. Hacı Mustafa Güllü, bu dönemde hem eğitimine hem de iş yaşamına devam etti.

Yazları çalıştı, kışları da eğitimini sürdürdü. Üniversiteyi kazanan (Tıp Fakültesi) Hacı Mustafa Güllü, babasının “Çocuklarım da benim mesleğimi sürdürsünler” vasiyeti nedeniyle üniversiteye gitmeme kararı aldı ve baklavacılık mesleğini ağabeyi Halit’le birlikte 1948’de Gaziantep’in Suburcu Caddesi’nde kendi dükkânlarında devam ettirdi. Burada ustasına 11 Lira verip, kendisine 10 Lira kalan Hacı Mustafa Güllü, halasının oğlu Tahir Öztemir’in teklifi üzerine Gaziantep’teki dükkânı ağabeyine bırakarak İstanbul’a geldi.

Güllüoğlu’nun adı ilk kez 9 Kasım 1949 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’nın kayıtlarına Hacı Mustafa Güllü sayesinde geçti. Hacı Mustafa Güllü, baklavayı İstanbulluya tanıtmak ve sevdirmek için Atlas Sineması’nda reklam filmi gösterdi; gazete ve dergilere ilanlar verdi; tünel ve tramvaylara reklam levhaları astırarak baklavayı tanıtmaya çalıştı. Hacı Mustafa Güllü, daha sonra Havyar Han 23 numarada yeni bir dükkân aldı. Ancak ağır koşullardaki çalışma yaşamı, Hacı Mustafa Güllü’yü yordu ve hastalanmasına neden oldu. Güllü, uzun sürecek bir astım hastalığına yakalanmıştı. 1959 yılının 10’uncu ayına kadar hasta hasta çalışmaya devam etti. İstanbul’un havası Hacı Mustafa Güllü’ye iyi gelmiyordu. Mustafa Güllü, İstanbul’daki dükkânı ustalarına teslim ederek Gaziantep’e geri döndü, ancak dükkânın kontrolünü de elden bırakmadı. Bu durum 1969 yılında büyük oğlu Nejat Güllü’yü dükkânın başına geçirene kadar devam etti. Daha sonra sağlığına kavuşan Hacı Mustafa Güllü işine geri döndü, kendisi son ana kadar Karaköy’deki dükkânda çalışmalarına devam etti.

Hacı Mustafa Güllü önceki gece evinde kalp krizi geçirdikten sonra ambulansla Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırıldı. Mustafa Güllü bu akşam damar tıkanıklığı sebebiyle hayatını kaybetti.

Hacı Mustafa Güllü için yapılan aramalar

Hacı Mustafa Güllü, Hacı Mustafa Güllü biyografi, Hacı Mustafa Güllü hayatı, Hacı Mustafa Güllü özgeçmişi, Hacı Mustafa Güllü hakkında, Hacı Mustafa Güllü doğum yeri, Hacı Mustafa Güllü fotoğraf, Hacı Mustafa Güllü video, Hacı Mustafa Güllü resim, Hacı Mustafa Güllü kimdir?, Hacı Mustafa Güllü kaç yaşında?, Hacı Mustafa Güllü kaç yaşında öldü? Hacı Mustafa Güllü nereli, Hacı Mustafa Güllü memleketi Hacı Mustafa Güllü ne zaman ve neden öldü? Hacı Mustafa Güllü Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Hacı Mustafa Güllü
Google'de ara: Hacı Mustafa Güllü