Ayşe Şasa

Ölüm Nedeni: Atilla Dorsay|Atıf Yılmaz|Ayşe Şasa|Bülent Oran|Giovanni Scognamillo|Halit Refiğ|Kemal Tahir|Metin Erksan|Yaşar Kemal|Yılmaz Güney
Öleli tam: 8 yıl, 7 ay, 18 gün olmuş.
Öldügünde: 73 yaşındaydı.

Ayşe Şasa, (1 Ocak 1941, İstanbul – 16 Haziran 2014, İstanbul), Türk senarist ve yazar.

Çerkes[1] bir anne ve yarı Çerkes yarı Kürt[2] bir babadan dünyaya gelen Ayşe Şasa, 1 Ocak 1941 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babasının babası Bekir Şasa Orman Genel Müdürlüğü yapmış ve Ankara’nın Eskişehir çıkışında, yol kıyısında hatırasına oluşturulmuş bir orman vardır. Şimdiki adı Robert Kolej olan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde okudu, 1960 yılında mezun oldu. Robert Kolej’in İdari Bilimleri Bölümü’ne devam etti (1963-1965). 1963 yılından itibaren senaristlik yaptı. Bu yıllarda kendisini Marksist olarak tanımlıyordu. Kemal Tahir ile güçlü bir dostluk kurdu ve bu dostluğun onun üzerinde derin etkileri oldu. Son Kuşlar, Ah Güzel İstanbul, Utanç ve Gramofon Avrat gibi filmlere imza attı. 1993 yılında sinemayla ilgili Yeşilçam Günlüğü adlı denemeleri yayınlandı. Bu ana kadar başından üç evlilik geçti. İkinci evliliğini ünlü yönetmen Atıf Yılmaz ile yaptı.

1980li yıllarda ağır bir psikolojik rahatsızlık geçirdi. Doktorlar şizofren teşhisi koydu. On yıllık inziva dönemi sırasında sinema piyasasından tamamen çekildi. Bu süreçte yanında 3. eşi olan Bülent Oran vardı. Bu dönemden sonra, düşünsel anlamda kendisini değiştirdi, daha bilimsel/sezgici bir hayat sürmeye başladı. Bu yeni yaşam tarzı, eserlerine de yansıdı. İbn Arabi ve Andrei Tarkovsky üzerinde derin düşüncelere sahiptir.

16 Haziran 2014 tarihinde bir süre tedavi gördüğü zatürre rahatsızlığı sebebiyle hayatını kaybetmiş ve Sahrayıcedid Mezarlığına defnedilmiştir.[3]

Ayşe Şasa için yapılan aramalar

Ayşe Şasa, Ayşe Şasa biyografi, Ayşe Şasa hayatı, Ayşe Şasa özgeçmişi, Ayşe Şasa hakkında, Ayşe Şasa doğum yeri, Ayşe Şasa fotoğraf, Ayşe Şasa video, Ayşe Şasa resim, Ayşe Şasa kimdir?, Ayşe Şasa kaç yaşında?, Ayşe Şasa kaç yaşında öldü? Ayşe Şasa nereli, Ayşe Şasa memleketi Ayşe Şasa ne zaman ve neden öldü? Ayşe Şasa Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ayşe Şasa
Google'de ara: Ayşe Şasa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir