Fecri Ebcioğlu

Ölüm Nedeni: felç & kalp kirizi
Öleli tam: 34 yıl, 9 ay, 4 gün olmuş.
Öldügünde: 62 yaşındaydı.

Fecri Ebcioğlu (2 Mart 1927 – 6 Mart 1989), Türk söz yazarı, besteci, aranjör, DJ, şarkıcı ve eski kalecidir. 1960’lı yıllarda Türk popüler müziğine damgasını vurmuş müzik insanı.

1961 yılında Bob Azzam’ın “C’est écrit dans le Ciel” adlı parçasına Türkçe sözler yazıp “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” adıyla İlham Gencer’e söyletmesi ile Türk Popu’nu başlatmıştı. Bu parça Türkçe söylenmiş ilk pop şarkısıdır. O tarihe kadar bu tarz parçalar, yine Türk şarkıcılar tarafından orijinal dillerinde yani İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve İtalyanca söyleniyordu.

1960’ların başında Fecri Ebcioğlu ve Sezen Cumhur Önal birlikte yabancı şarkılara Türkçe söz yazma modasını başlattılar, böylece 10 yıl kadar sürecek olan “aranjman” müzik akımının öncüleri oldular. Fecri Ebcioğlu, Ajda Pekkan, Ay-feri, İlham Gencer, Selçuk Ural gibi şarkıcılara Türkçe sözlerle Avrupa dillerinde şarkılarını söyletirken, Marc Aryan ve Adamo gibi Avrupalı sanatçılara da Türkiye’ye geldiklerinde kendi parçalarına Türkçe sözler yazarak plak doldurttu.

Gençliğinde kalecilik yapmış ve bir dönem Fenerbahçe’de forma giymiştir. İstanbul Levent’te hayatının bir bölümünü geçirdiği sokağa adı verilmiştir.

58 yaşında felç geçirerek Çapa Hastanesi’nde uzun bir süre yattı. Boynundan aşağısını hareket ettiremiyordu; ancak iki yıl içinde ayağa kalktı. Artık Levent’e taşınmıştı. 6 Mart 1989 tarihinde Levent’teki evinde kalp krizi geçirerek öldü. Evinin bulunduğu sokağa adı verilmiştir; “Fecri Ebcioğlu sokak”.

Fecri Ebcioğlu için yapılan aramalar

Fecri Ebcioğlu, Fecri Ebcioğlu biyografi, Fecri Ebcioğlu hayatı, Fecri Ebcioğlu özgeçmişi, Fecri Ebcioğlu hakkında, Fecri Ebcioğlu doğum yeri, Fecri Ebcioğlu fotoğraf, Fecri Ebcioğlu video, Fecri Ebcioğlu resim, Fecri Ebcioğlu kimdir?, Fecri Ebcioğlu kaç yaşında?, Fecri Ebcioğlu kaç yaşında öldü? Fecri Ebcioğlu nereli, Fecri Ebcioğlu memleketi Fecri Ebcioğlu ne zaman ve neden öldü? Fecri Ebcioğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Fecri Ebcioğlu
Google'de ara: Fecri Ebcioğlu