Verda Erman

Ölüm Nedeni: lösemi
Öleli tam: 8 yıl, 4 ay, 12 gün olmuş.
Öldügünde: 69 yaşındaydı.

Verda Erman, (d. 19 Aralık 1944, İstanbul – ö. 21 Temmuz 2014, Paris) Türk piyanist.
Verda Erman kimdir, Müzisyen, Piyanist, Verda Erman, 1944 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Leyla Altuna adında ablası vardır. Daha 3 yaşındayken teyzesi ile piyano çalışmalarına başladı. İstanbul Belediye Konservatuvarında müzik öğrenimine başladı. Aynı zaman da Madame Arzumanova’dan bale dersleri aldı 8 yıl boyunca. Burada Avusturya asıllı Türk piyanist Ferdi Ştatzer ve bütün piyanistlerin hocası olan bir hanımefendi Rana Erksan‘ın öğrencisi oldu. Bu okulda piyanist İdil Biret ile arkadaş oldu.

İlk olarak notaları sonra okuma-yazmayı öğrendi. İlkokula başladığı zaman, konservatuvarda ikinci yılını tamamlamıştı.

Kısa zamanda üstün yeteneği belli oldu ve olağanüstü yetenekli çocuklar için çıkartılmış olan 6660 sayılı yasa gereğince 1957 yılında Paris‘e Paris Konservatuvarında piyano öğrenimi görmeye gönderildi. 1959 bu kurumun Yüksek Piyano ve Oda Müziği bölümlerinden birincilik derecesi ile mezun oldu. Bu arada Marguerite Long, Lucette Descaves, Lazare Lévy, Jean Hubeau ve Bruno Leonardo Gelber gibi birçok ünlü hoca ile çalıştı. Daha sonra Dinu Lipatti’nin asistanı Prof. Dr. Louis Hiltbrandt ve Clara Haskil’in öğrencilerinden olan Prof. Peter Feuchtwanger ile çalışmalarına devam etti. Sonra, Konservatuarda üç sene boyunca oda müziği, armoni, müzik tarihi, deşifraj derslerine devam etti ve diplomalar aldı.

Paris’te bulunduğu süre içinde başarılı konserler verdi. Yurda döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde birçok piyano konçertosunu seslendirdi, bazılarının Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

Napoli’de Casella, Paris’te Marguerite Long – Jacques Thibaud, Kanada‘da Montreal ve New York‘ta düzenlenen Edgar Levintritt uluslararası piyano yarışmalarından ödüller kazandı. Paris’te bulunan Marguerite Long Piyano Akademisi’nden de mezun oldu.

1961 yılında 17 yaşlarındayken o devirdeki Cumhurbaşkanımız Sayın Cevdet Sunay‘ın İran’a yaptıkları resmî ziyaret çerçevesinde İran Şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi ve İmparatoriçe Farah Diba’ya bir resital vermiştir.

1963 Kasım ayında Marguerite Long-Jacques Thibaud Uluslararası Piyano Konkuru’nda Paris kenti ödülünü kazandı. 1965 yılında Kanada Uluslararası Piyano Yarışması’nda ikincilik kazandı. 1971 yılından sonra, dünyanın önemli müzik merkezlerine konuk sanatçı olarak davet edildi ve konserler verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde New York, Washington DC, Boston, Cleveland, New Orleans, Phoenix, Dallas, San Francisco ve Miami gibi sayısı 50’yi aşan farklı şehirde konser ve resitaller verdi.

Ayrıca Fransa, İngiltere, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Norveç, Danimarka, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Litvanya, Letonya, Estonya, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Şili, Arjantin, Brezilya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya, Bolerus, Lübnan, Ürdün, İran, Kanada, Hindistan, Kenya, Habeşistan, Tayland ve Japonya gibi birçok ülkede konserler vermiştir.

1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı oldu.

Verda Erman, birçok uluslararası piyano yarışması ve Paris Milli Konservatuarı’nda jüri üyesi olarak bulundu.

1974 yılında Güney Amerika da bir turne sırasında Şili’de şimdiki eşi Şili asıllı Rene Zapata ile tanıştı.

Brahms ve U. C. Erkin’in solo piyano eserlerinin CD kayıtlarını yapmıştır. Ayrıca Düsseldorf Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven’in “II. Piyano konçertosu”nu (Deutsche Welle) ve U. C. Erkin’in Senfoni Konsertant’ını içeren (Hungaroton) CD kayıtları da mevcuttur.

Verda Erman, Rene Zapata ile evliydi ve iki kız çocuğu vardır.
Dünyaca ünlü piyanist Verda Erman, 21 Temmuz 2014’te Paris’teki evinde lösemiden 70 yaşında öldü.[4] Cenazesi Paris’te yapılan törenle burada defnedildi.

Verda Erman için yapılan aramalar

Verda Erman, Verda Erman biyografi, Verda Erman hayatı, Verda Erman özgeçmişi, Verda Erman hakkında, Verda Erman doğum yeri, Verda Erman fotoğraf, Verda Erman video, Verda Erman resim, Verda Erman kimdir?, Verda Erman kaç yaşında?, Verda Erman kaç yaşında öldü? Verda Erman nereli, Verda Erman memleketi Verda Erman ne zaman ve neden öldü? Verda Erman Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Verda Erman
Google'de ara: Verda Erman