Gülay Uğurata

Ölüm Nedeni: Bülent Arel|Cemal Reşit Rey|Ferid Alnar|Gülay Uğurata|Gülay Uğurata hayati|Gülay Uğurata kimdir|Necil Kâzım Akses|Nevit Kodallıdan|Ulvi Cemal Erkin
Öleli tam: 26 yıl, 11 ay, 16 gün olmuş.
Öldügünde: 56 yaşındaydı.

Gülay Uğurata, (d. 1940 – ö. 1995). Türk piyanist, müzisyen.Beş yaşında piyanoya başladı. 1947’de İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girerek Ferdi Statzer’in öğrencisi oldu ve konservatuvarı 1955’te bitirdi. 1956’da Bavyera Müzik Akademisi’nin bursuyla Almanya’ya gitti. Friedrich Wührer’le piyano, Wilhelm Stross’la oda müziği çalıştı. Wührer’in master sınıfında öğrenimini 1959’ta tamamladı.Öğrenciliği sırasında Münih Filarmoni Orkestrası ile konçertolar seslendiren piyanist, girdiği yarışmalarda ödüller aldı.Kariyerini 1963’e kadar Almanya’da sürdüren sanatçı, yurda dönünce Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretmenlik yapmaya başladı.1966’da Suna Kan ile keman – piyano ikilisi kurararak, Kan’la birlikte yurtdışında çok sayıda resital verdi. Ayrıca bireysel olarak da hemen bütün kıtalarda konserler sundu.Gülay Uğurata’nın “dünya prömiyeri” kapsamında yorumladığı yapıtlar şöyle sayılabilir:Nevit Kodallıdan piyano ve orkestra için “Ebru”Cemal Reşit Rey’den piyano ve orkestra için “Çeşitlemeler”Ulvi Cemal Erkin’den piyano için “Altı Prelüd”Necil Kâzım Akses’ten piyano için “On Parça” ve “Beş şiir”Bülent Arel’den keman ve piyano için “Duo”Ferid Alnar’dan keman, viyolonsel ve piyano için “Trio’Ferid Alnar’dan keman ve piyano için “Süit”1971 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanıyla onurlandırılan ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yıllarca solistliğini yapmış olan Uğurata’nın piyano edebiyatının yapıtlarına ilişkin zengin nota koleksiyonu, ölümünden sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na bağışlandı.Gülay Uğurata, gazeteci Yasemin Çongar’ın annesidir.

Gülay Uğurata için yapılan aramalar

Gülay Uğurata, Gülay Uğurata biyografi, Gülay Uğurata hayatı, Gülay Uğurata özgeçmişi, Gülay Uğurata hakkında, Gülay Uğurata doğum yeri, Gülay Uğurata fotoğraf, Gülay Uğurata video, Gülay Uğurata resim, Gülay Uğurata kimdir?, Gülay Uğurata kaç yaşında?, Gülay Uğurata kaç yaşında öldü? Gülay Uğurata nereli, Gülay Uğurata memleketi Gülay Uğurata ne zaman ve neden öldü? Gülay Uğurata Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Gülay Uğurata
Google'de ara: Gülay Uğurata