Gülay Uğurata

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 28 yıl, 2 ay, 13 gün olmuş.
Öldügünde: 56 yaşındaydı.

Gülay Uğurata (1940 – 14 Aralık 1995), Türk piyanist, müzisyendir

Gülay Uğurata hayatı
Beş yaşında piyanoya başladı. 1947’de İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girerek Ferdi Ştatzer’in öğrencisi oldu ve konservatuvarı 1955’te bitirdi. 1956’da Bavyera Müzik Akademisi’nin bursuyla Almanya’ya gitti. Friedrich Wührer’le piyano, Wilhelm Stross’la oda müziği çalıştı. Wührer’in master sınıfında öğrenimini 1959’ta tamamladı.

Öğrenciliği sırasında Münih Filarmoni Orkestrası ile konçertolar seslendiren piyanist, girdiği yarışmalarda ödüller aldı.

Kariyerini 1963’e kadar Almanya’da sürdüren sanatçı, yurda dönünce Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretmenlik yapmaya başladı.

1966’da Suna Kan ile keman – piyano ikilisi kurararak, Kan’la birlikte yurt dışında çok sayıda resital verdi. Ayrıca bireysel olarak da hemen hemen bütün kıtalarda konserler sundu.

Gülay Uğurata’nın “dünya prömiyeri” kapsamında yorumladığı yapıtlar şöyle sayılabilir:

Nevit Kodallı’dan piyano ve orkestra için “Ebru”

Cemal Reşit Rey’den piyano ve orkestra için “Çeşitlemeler”

Ulvi Cemal Erkin’den piyano için “Altı Prelüd”

Necil Kâzım Akses’ten piyano için “On Parça” ve “Beş şiir”

Bülent Arel’den keman ve piyano için “Duo”

Ferit Alnar’dan keman, viyolonsel ve piyano için “Trio’

Ferit Alnar’dan keman ve piyano için “Süit”

1971 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanıyla onurlandırılan ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın yıllarca solistliğini yapmış olan Uğurata’nın piyano edebiyatının yapıtlarına ilişkin zengin nota koleksiyonu, ölümünden sonra Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na bağışlandı.

Gülay Uğurata, gazeteci Yasemin Çongar’ın annesidir.

Ödülleri
1958 Bad Gastein Yarışması, birincilik (Avusturya)
1959 Akademiler Piyano Yarışması’nda ikincilik (Almanya)
1960 Busoni Yarışması’nda diploma (İtalya)

Gülay Uğurata için yapılan aramalar

Gülay Uğurata, Gülay Uğurata biyografi, Gülay Uğurata hayatı, Gülay Uğurata özgeçmişi, Gülay Uğurata hakkında, Gülay Uğurata doğum yeri, Gülay Uğurata fotoğraf, Gülay Uğurata video, Gülay Uğurata resim, Gülay Uğurata kimdir?, Gülay Uğurata kaç yaşında?, Gülay Uğurata kaç yaşında öldü? Gülay Uğurata nereli, Gülay Uğurata memleketi Gülay Uğurata ne zaman ve neden öldü? Gülay Uğurata Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Gülay Uğurata
Google'de ara: Gülay Uğurata