Güner Sümer

Ölüm Nedeni: Kanser
Öleli tam: 46 yıl, 7 ay, 13 gün olmuş.
Öldügünde: 41 yaşındaydı.

Güner Sümer (19 Mart 1936 – 27 Nisan 1977), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, oyun yazarıdır. Yazar Adalet Ağaoğlu’nun kardeşidir.
Güner Sümer, 19 Mart 1936 yılında Ankara’da doğdu. Adalet Ağaoğlu’nun kardeşidir. 1960 yılında öğrenim gördüğü Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ayrılıp Paris’e giden Güner Sümer, Charles Dulin’de tiyatro eğitimi gördü. Ankara Üniversitesi Tiyatro Topluluğu ve Sahne Z’de amatör çalışmalarda bulunmasının ardından, 1962 yılında Arena Tiyatrosu’nda profesyonel sanat yaşamına adım attı.

Güner Sümer, 1964 yılında Paris’te tanıştığı yazar Tezer Özlü ile evlenerek Ankara’ya yerleşti. Eskişehir Belediye Tiyatrosu, AST gibi topluluklarda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Tezer Özlü ile 1967 yılında ayrıldı. İstanbul Sanat Tiyatrosu’nun kurucusu olan sanatçı, ayrıca kamera karşısına da geçerek sinema filmlerinde rol aldı. Oyuncu Suna Selen ile evlenen Güner Sümer’in bu evliliğinden olan oğlu Sinan Sümer de sonradan oyuncu oldu.

Güner Sümer, 27 Nisan 1977 tarihinde kanserden dolayı Ankara’da vefat etti.

Güner Sümer için yapılan aramalar

Güner Sümer, Güner Sümer biyografi, Güner Sümer hayatı, Güner Sümer özgeçmişi, Güner Sümer hakkında, Güner Sümer doğum yeri, Güner Sümer fotoğraf, Güner Sümer video, Güner Sümer resim, Güner Sümer kimdir?, Güner Sümer kaç yaşında?, Güner Sümer kaç yaşında öldü? Güner Sümer nereli, Güner Sümer memleketi Güner Sümer ne zaman ve neden öldü? Güner Sümer Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Güner Sümer
Google'de ara: Güner Sümer