İbrahim Sadun Aren

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 12 yıl, 4 ay, 11 gün olmuş.
Öldügünde: 90 yaşındaydı.

İbrahim Sadun Aren, (d. 1922 Erzurum – ö. 8 Mart 2008 Ankara).

SADUN AREN KİMDİR?

Sadun Aren, 1922 yılında Erzurum’da doğdu. 1944 yılında Siyasal Bilgiler Okulu’nu bitiren Aren, 1945’de aynı okulda asistan, 1950’de doçent olduktan sonra 1951’de İngiltere’ye gitti. 1956’da Türkiye’ye dönen Aren, hakkında açılan davada yargılandı ve beraat etti. 1957’de profesör olan Sadun Aren, 1960’da DPT’de danışmanlığa getirildi ve 1962’ye kadar bu görevde kaldı.

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) kurucuları arasında yer alan Aren, 1965 seçimlerinde İstanbul milletvekili olarak parlamentoya girdi. Çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazan Aren, 12 Mart Dönemi’nde TİP yöneticileri davasında 12 yıl hapse mahkum oldu. 1974 yılında çıkarılan affla serbest bırakılan Sadun Aren, DİSK’te görev aldı.

Politika gazetesinde yazılar yazan Aren, 12 Eylül döneminde tutukladı ve 1984’de tahliye oldu. ÖDP’nin onursal genel başkanı olan Sadun Aren’in ekonomiyle ilgili çeşitli kitap ve makaleleri bulunuyor.

Mülkiyeliler Birliği Vakfı’nın 2007 Büyük Mülkiye Ödülü’ne layık görülen Sadun Aren, rahatsızlığı nedeniyle törene katılamamıştı.

ESERLERİ:
İstihdam
Para ve iktisadi Politika
Yatırım İndirimi ve İktisadi Politika
İktisada Başlangıç
100 Soruda Ekonomi El Kitabı
Ekonomi Dersleri,
Puslu Camın Arkasında.

İbrahim Sadun Aren için yapılan aramalar

İbrahim Sadun Aren, İbrahim Sadun Aren biyografi, İbrahim Sadun Aren hayatı, İbrahim Sadun Aren özgeçmişi, İbrahim Sadun Aren hakkında, İbrahim Sadun Aren doğum yeri, İbrahim Sadun Aren fotoğraf, İbrahim Sadun Aren video, İbrahim Sadun Aren resim, İbrahim Sadun Aren kimdir?, İbrahim Sadun Aren kaç yaşında?, İbrahim Sadun Aren kaç yaşında öldü? İbrahim Sadun Aren nereli, İbrahim Sadun Aren memleketi İbrahim Sadun Aren ne zaman ve neden öldü? İbrahim Sadun Aren Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: İbrahim Sadun Aren
Google'de ara: İbrahim Sadun Aren