Mengü Ertel

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 22 yıl, 8 ay, 15 gün olmuş.
Öldügünde: 68 yaşındaydı.

Mengü Ertel, (16.03. 1931, İstanbul – ö. 15 Mart 2000) bir grafik sanatçısıdır.

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitiren Ertel, tiyatrolar için yaptığı dekorlarla, afişlerle tanındı. 1. İstanbul Festivali’nin afişini Mengü Ertel hazırlamıştı. Çok sayıda ödülü olan Ertel, 1998’de Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Yurt içinde ve dışında çok sayıda sergi açan Mengü Ertel, ölümüne değin TRT-2 televizyonunda her hafta yayımlanan Cumhuriyete Kanat Gerenler adlı programın sunuculuğunu da yapıyordu. Kanat Gerenler adlı programın sunuculuğunu da yapıyordu.
——

16 Mart 1931 tarihinde İstanbul’da doğdu. Ortaokulda resim hocasının önerisiyle Güzel Sanatlar Akademisi’nin lise bölümüne başvurdu. Hazırlık yıllarından sonra dekoratif sanatlar bölümünü seçti.

1950’li yıllarda başında Muhsin Ertuğrul’un bulunduğu Küçük Sahne’de çalışmaya başladı. Muhsin Ertuğrul’un aracılığıyla sahne çalışmaları için Almanya’dan gelen dekoratör Kurt Halleger’in yanına girdi.

Küçük Sahne yıllarından sonra askere gitti. Döndüğünde Muhsin Ertuğrul Kenterler’in bir oyunu için afiş yapmasını istemedi. Bu şekilde başladığı afiş çalışmalarına dönemin bütün özel tiyatrolarının afişlerini hazırlamakla devam etti.

1969’da ilk tiyatro afişleri sergisini açtı. Bu sergiyi Berlin, Varşova ve Brüksel’de yineledi.

Çalışmaları Graphis, Novum, Gebrauchsgraphic, Modern Publictiy, gibi tanınmış grafik dergi ve yıllıklarında yayınlandı.

Afişleri Varşova ve Münih Şehir Müzesi ve Wilanow Afiş Müzesi’nde koleksiyonunda yer aldı.

1974 Cannes Film Şenliği Afiş Yarışması “jüri özel ödülü”, 1975 Paris Uluslararası Sinema Sergisi “büyük ödülü”, 1980 Moskova Olimpiyat Oyunları Afiş Yarışması üçüncülüğü gibi birçok ödülün de sahibi oldu.

1969’dan bu yana 9’u yurtdışında olmak üzere 25’i aşkın kişisel afiş ve grafik sergisi açtı.

15 Mart 1999 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Mengü Ertel için yapılan aramalar

Mengü Ertel, Mengü Ertel biyografi, Mengü Ertel hayatı, Mengü Ertel özgeçmişi, Mengü Ertel hakkında, Mengü Ertel doğum yeri, Mengü Ertel fotoğraf, Mengü Ertel video, Mengü Ertel resim, Mengü Ertel kimdir?, Mengü Ertel kaç yaşında?, Mengü Ertel kaç yaşında öldü? Mengü Ertel nereli, Mengü Ertel memleketi Mengü Ertel ne zaman ve neden öldü? Mengü Ertel Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Mengü Ertel
Google'de ara: Mengü Ertel