İstemihan Taviloğlu

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 17 yıl, 0 ay, 7 gün olmuş.
Öldügünde: 60 yaşındaydı.

İstemihan Taviloğlu (15 Nisan 1945, Tekirdağ – 17 Mart 2006, İzmir), Türk besteci ve müzik eğitimcisidir. Bir klarnet konçertosu besteleyen ilk Türk besteci olarak tanınmıştır. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda müzikoloji bölümünün kurucu üyesi olan, bu kurumda 20 yıl solfej ve armoni dersleri vermiş olan Taviloğlu, konservatuvardan yetişen tüm müzisyenlerin öğretmeni olarak bilinir.

15 Nisan 1945 günü Ahmet ve Nuriye Taviloğlu çiftinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1956 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girdi; bir yıl keman çalıştıktan sonra klarnet bölümüne geçti ve Tevfik Çelen ile çalıştı. 1963 yılında Ankara Devlet Konservatuvarına geçerek Hayrullah Duygulu’nun öğrencisi oldu ve bu bölümü de bitirdi. Mezuniyetinden sonra kompozisyon bölümünde Adnan Saygun, Erçivan Saydam ve İlhan Usmanbaş’la beste çalıştı. Ayrıca Ulvi Cemal Erkin’den partisyon okuma, Muammer Sun’dan solfej ve teori dersleri aldı, İlhan Baran ve Ruşen Kam’la çalışarak Kemal İlerici’den Türk Müziği armonisi öğrendi. Konservatuvarın kompozisyon ileri devresini 1974 yılında bitirmiştir.

İstemihan Taviloğlu’nun etkin bir müzikçi olarak yaptığı görevler şöyle sıralanabilir:

(1972-1998) Ankara Devlet Konservatuvarında armoni öğretmenliği.
(1979-1986) TRT Ankara Radyosu’nda Tonmaysterlik.
(1986-1989) Konservatuvarın “Müzikoloji Bölümü”nün kurucu başkanlığı.
(1993-1998) Konservatuvarda kompozisyon ve orkestra şefliği sanat dalı başkanlığı.
(1999-2006) İzmir Devlet konservatuvarı’nda kompozisyon bölümünde öğretim üyeliği
17 Mart 2006 günü bir kalp krizi sonucu hayatını kaybeden sanatçı İzmir’de Yukarı Narlıdere Mezarlığı’nda toğrağa verildi. Gülser Dalkıran Taviloğlu ile evli olan İstemihan Taviloğlu’nın üç çocuğu vardır. Büyük oğlu Ahmet Taviloğlu, ABD’de bir orkestra şefidir.

Taviloğlu, besteciliğin yanında eğitimciliğiyle de ön plana çıkmıştır. Ünlü öğrencileri arasında Fazıl Say ve Ahmet Kanneci de yer alır. Çeviri ve özgün kitapları bulunmaktadır. Türkiye’de ilk klarinet konçertosunu yazmıştır. En ünlü eserleri arasında “Türk Klarinet Konçertosu”’nun yanı sıra “Sunu” ve “Beşi Bir Yerde” adlı yapıtları yer alır.

İstemihan Taviloğlu için yapılan aramalar

İstemihan Taviloğlu, İstemihan Taviloğlu biyografi, İstemihan Taviloğlu hayatı, İstemihan Taviloğlu özgeçmişi, İstemihan Taviloğlu hakkında, İstemihan Taviloğlu doğum yeri, İstemihan Taviloğlu fotoğraf, İstemihan Taviloğlu video, İstemihan Taviloğlu resim, İstemihan Taviloğlu kimdir?, İstemihan Taviloğlu kaç yaşında?, İstemihan Taviloğlu kaç yaşında öldü? İstemihan Taviloğlu nereli, İstemihan Taviloğlu memleketi İstemihan Taviloğlu ne zaman ve neden öldü? İstemihan Taviloğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: İstemihan Taviloğlu
Google'de ara: İstemihan Taviloğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir