Kâmil Paşa

Ölüm Nedeni: kalp krizi
Öleli tam: 109 yıl, 4 ay, 19 gün olmuş.
Öldügünde: 30 yaşındaydı.

Kıbrıslı Mehmet Kâmil Paşa (1833, Lefkoşa – 14 Kasım 1913, Lefkoşa), Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde 4 kez sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

II. Abdülhamit saltanatında 25 Eylül 1885 – 4 Eylül 1891, 2 Ekim 1895 – 7 Kasım 1895 ve 5 Ağustos 1908 – 14 Şubat 1909 tarihleri arasında ve V. Mehmet Reşat saltanatında 29 Ekim 1912 – 23 Ocak 1913 tarihleri arasında toplam altı yıl dokuz ay yirmi gün sadrazamlık yapmış ve üst düzey bürokrasinin çeşitli kademelerinde görevlerde bulunmuştur.

Ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya’nın annesi Seniha Alasya, Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa’nın yeğenidir.[3]

Sadrazamlığı
1885 ile 1913 arasında dört kez sadrazamlık yapmıştır. Son sadrazamlığı Bâb-ı Âli Baskını ile son bulmuş, istifasını Sadrazamlık makamına gelen Enver Paşa’nın kendisini tabanca ile tehdit etmesi sonucu vermiştir. İstifasından sonra yakın dostu Lord Herbert Kitchener tarafından davet edildiği Kahire’de üç ay kaldıktan sonra, 1878’de İngiliz yönetimine giren memleketi Kıbrıs’ta yerleşmiş, Osmanlı siyasetinde rüzgarların değişmesini beklemiştir. Ancak kendisinden sonra sadrazam olan Mahmud Şevket Paşa’nın suikaste kurban gitmesi ve İttihatçıların muhalif siyasetçileri sürgüne yollamaya başlamaları ile ümitleri son bulmuştur. Sürgün edilenler arasında bulunan ailesi de Kıbrıs’a yanına gelmiştir.
OLUMU
Kıbrıslı Mehmed Kamil Paşa bu esnada, İngiltere’ye gitmeye hazırlanırken, 14 Kasım 1913 günü kalp krizi veya senkoptan ölmüş, Lefkoşa Arabahmet Camii hazîresine gömülmüştür.

Kâmil Paşa için yapılan aramalar

Kâmil Paşa, Kâmil Paşa biyografi, Kâmil Paşa hayatı, Kâmil Paşa özgeçmişi, Kâmil Paşa hakkında, Kâmil Paşa doğum yeri, Kâmil Paşa fotoğraf, Kâmil Paşa video, Kâmil Paşa resim, Kâmil Paşa kimdir?, Kâmil Paşa kaç yaşında?, Kâmil Paşa kaç yaşında öldü? Kâmil Paşa nereli, Kâmil Paşa memleketi Kâmil Paşa ne zaman ve neden öldü? Kâmil Paşa Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Kâmil Paşa
Google'de ara: Kâmil Paşa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir