Kel Hasan Efendi

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 94 yıl, 8 ay, 24 gün olmuş.
Öldügünde: 55 yaşındaydı.

Kavuğun ilk sahibi: Kel Hasan Efendi (1874, İstanbul – 16.03.1929, İstanbul), Türk oyuncu.

Türk tiyatrosunda hem tulûat tiyatrosu hem de orta oyunu geleneğini bir arada sergileyen bir sanatçı idi. “Komik-i şehîr” (Meşhur komik) unvanıyla tanınır.[1]

HASAN EFENDİ KİMDİR?

Tulûat oyuncusu Kel Hasan Efendi 1874 yılında İstanbul’da doğdu. Fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kel Hasan Efendi, Kadıköy’de yoğurtçuluk yaparken tiyatroya başladı. Çocukken dönemin ünlü komiği olan Abdürrezzak Efendi’nin tüm oyunlarını izlemiş ve bütün rollerini ezberleyerek, tiyatroya olan ilgini kanıtlatı.

İlk kez sahneye 1885 yılında Küçük İsmail’in Kumpanyasının Kuşdili Çayırı’nda verdiği temsiller sırasında çıktı. Burada külhanbeyi rolünü oynadı. Abdürrezzak Efendi’nin arkasında kalmak istemediği için Küçük İsmail’in Kumpanyası’ndan ayrıldı.

Kendisiyle birlikte topluluktan ayrılan arkadaşı Agâh Efendi’yle birlikte Şehzadebaşı’nda Hayalhane-i Kumpanyası adıyla tiyatro kurdu. Topluluğa Külhanyan ve Papazyan’dan başka kanto için Eleni’de alındı. Kel Hasan Efendi, Mardiros Mınakyan’ın o günlerde çok tutulan dramlarına karşılık sürekli olarak komedi sahneledi.

II. Abdülhamit döneminde saray oyunculuğuna alınmasıyla tuluat tiyatrosunun en gözde ismi oldu. Yarattığı “aptal uşak” tiplemesi, halk arasında çok sevildi. Saçsız olması nedeniyle kel sıfatı alan Hasan Efendi, sahneye çıkmadan önce kaşlarını siyaha, burnu ve yanaklarını kırmızıya boyar; boş bir gaz tenekesi sahneye fırlatır, onun gürültüsüyle sahneye geleceğinin mesajını verirdi. Elinde bir tavan süpürgesiyle alkış ve kahkahalar eşliğinde sahneye çıkardı. Sırtına renkli basmadan bir elbise, başına limon kabuğu biçiminde de bir fes giyerdi. Tulûat Tiyatrosu’nun en tanınmış oyuncularından olan Kel Hasan Efendi, özellikle canlandırdığı İbiş karakteriyle beğeni kazandı. Abdürrezzak Efendi’nin yarattığı bu tiplemeyi, kısık sesine rağmen, keskin zekası ve hazırcevaplığıyla uzun yıllar yaşattı. İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra (1908) Batılı tiyatro akımlarının güncellik kazanması karşısında tulûat geleneğini, Burhanettin Tepsi, Naşit gibi gençlerle sürdürmeye çalıştı. Hasan Efendi aynı zamanda Tuluat tiyatrosunun Cumhuriyet dönemindeki son temsilcisi olan İsmail Dümbüllü’yü yetiştiren kişidir.

Kel Hasan Efendi için yapılan aramalar

Kel Hasan Efendi, Kel Hasan Efendi biyografi, Kel Hasan Efendi hayatı, Kel Hasan Efendi özgeçmişi, Kel Hasan Efendi hakkında, Kel Hasan Efendi doğum yeri, Kel Hasan Efendi fotoğraf, Kel Hasan Efendi video, Kel Hasan Efendi resim, Kel Hasan Efendi kimdir?, Kel Hasan Efendi kaç yaşında?, Kel Hasan Efendi kaç yaşında öldü? Kel Hasan Efendi nereli, Kel Hasan Efendi memleketi Kel Hasan Efendi ne zaman ve neden öldü? Kel Hasan Efendi Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Kel Hasan Efendi
Google'de ara: Kel Hasan Efendi