Kemal Sunal - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Kemal Sunal nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Kemal Sunal

Doğum Tarihi: 11.11.1944
Ölüm Tarihi: 03.07.2000
Öldügünde 55 yaşındaydı.
Öleli tam: 20 yıl, 4 ay, 22 gün olmuş.

Doğum Yeri:

1944 yılında İstanbulda doğdu. Vefa Lisesinden mezun oldu. Sanat hayatı, "Zoraki Tabip" adlı tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosunda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosunda görev aldı. 1973 yılında Ertem Eğilmezin yönettiği bir filmle sinemaya adımını attı ve kalabalık kadrolu filmlerde rol almaya başladı..


Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kuran Kemal Sunal, 7den 70e herkesin sevgisini kazandı.Türk sinemasının en büyük komedyenlerinden biri olan Sunal, peşpeşe çevirdiği filmlerle ticari açıdan büyük başarı kazandı. Filimlerde çoğu zaman saf,sansli ama iyi yurekli karakterlerin rollerine girdi.1974 yılında evlendi. Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu. 1977de Antalya Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ve özellikle değişik tiplemesiyle Türk sinemasında komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getirdi. 1990lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.


12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümününden mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı. Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzona gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Ölüm nedeni: Kemal Sunal | E

Kategori: Sinema Tiyatro

Rastgele Profil: Cüneyt Koryürek, Şükran Güngör, Mustafa Eremektar, İrfan Özbakır, Abdullah Baştürk, Leman Çıdamlı, Vala Önengüt, Necdet Öztorun,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!