Murat Soydan

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 0 yıl, 1 ay, 8 gün olmuş.
Öldügünde: 83 yaşındaydı.

Murat Soydan asıl adıyla Rüçhan Tercanveya Rüjdan Tercan (2 Ekim 1940, Lüleburgaz – 11 Haziran 2024, Türk sinema ve dizi oyuncusu

MURAT SOYDAN KİMDİR?
Murat Soydan asıl adıyla Rüçhan Tercan 2 Ekim 1940 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Oyuncu 11 Haziran 2024 tarihinde hayatını kaybetti.

Murat Soydan, 2 Ekim 1940 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğmuştur. Gerçek adı Rüçhan Tercan’dır. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu. Üniversite için İstanbul’a geldi. İktisadi İlimler Akademisi’nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi.

Askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1966 yılında “Perde” mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

Sanat hayatına sinemada 1966 yılında “Kolsuz Kahraman” adlı filmle başlayan Murat Soydan, 200’e yakın filmde rol aldı. Dizi filmlerde de oynayan sanatçı, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1970’li yılların “Jön” oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkân Şoray ve Hülya Koçyiğit’le baş rolü paylaşmıştır. Murat Soydan, 2016 yılında hayatını ve filmlerini konu alan bir kitap çıkardı.

Murat Soydan 1966 yılında ”Perde” Mecmuası’nın düzenlediği yarışmada birinci seçilmiş ve «Kolsuz Kahraman» filmiyle sinemaya başlamıştır (1966). ”Dünyanın En Güzel Kadını”, «Ayşem», «Yalan Yıllar», ”Kahveci Güzeli”, ”Sana Dönmiyeceğim”, ‘Nisan Yağmuru”, ”Yarın Başka Bir Gündür” gibi birçok filmin başrolünde oynayan, 1969 yılında İzmir’de ‘Över’ bahçesinde sahneye çıkmıştır.

ALTIN PORTAKAL’DA ‘EN İYİ OYUNCU’ ÖDÜLÜ

Sinema kariyerine 1966’da Nejat Saydam’ın ‘Kolsuz Kahraman’ filmiyle adım atan, 1970’li yılların jönlerinden Murat Soydan, 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Zulüm’ filmindeki rolüyle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanmıştı.

Uğurgül Tercan ile evlenen Murat Soydan’ın Ali Soydan
Mehmet Soydan, Mehveş Soydan olmak üzere üç çocuğu vardır.

 

 

HÜLYA KOÇYİĞİT

Türk sinemasından bir yıldız daha kaydı bugün… Yeşilçam’ın yıldızlarından sevgili arkadaşım Murat Soydan’ın vefat haberini üzülerek öğrendim. Murat ile birlikte sayısız film yaptık, birbirimizi her zaman kolladık; saydık, sevdik, ailelerimizle unutulmaz anları paylaştık. Paylaştığımız tüm o güzel anılar ve sinemamıza bıraktıkların için sana sonsuz teşekkürler benim yakın dostum, canım arkadaşım. Allahtan rahmet, tüm aileye sabır diliyorum. Başımız sağ olsun.

Usta oyuncu Murat Soydan hayatını kaybetti
EDİZ HUN

Allah rahmet eylesin. Tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

Usta oyuncu Murat Soydan hayatını kaybetti
FİLİZ AKIN

Yeşilçam dönem arkadaşlarımızdan Murat Soydan’ın vefatını öğrenmenin hüznüyleyim. Sevenlerine sabır diliyorum. Resimdeki yakışıklı Murat’ımız maalesef yok artık.

Usta oyuncu Murat Soydan hayatını kaybetti
HAMDİ ALKAN

Canım Murat ağabey mekanın cennet olsun. Huzur içinde uyu Murat Soydan.

Usta oyuncu Murat Soydan hayatını kaybetti
ARMAĞAN ÇAĞLAYAN

Önce hayatımızın en renkli Yeşilçam filmlerini, sonra Yeşilçam sokağını kaybettik. Şimdi tek tek, Yeşilçam yıldızlarını uğurluyoruz maalesef. Nur içinde uyuyun Murat Bey. Huzurla uyuyun.

 

Murat Soydan için yapılan aramalar

Murat Soydan, Murat Soydan biyografi, Murat Soydan hayatı, Murat Soydan özgeçmişi, Murat Soydan hakkında, Murat Soydan doğum yeri, Murat Soydan fotoğraf, Murat Soydan video, Murat Soydan resim, Murat Soydan kimdir?, Murat Soydan kaç yaşında?, Murat Soydan kaç yaşında öldü? Murat Soydan nereli, Murat Soydan memleketi Murat Soydan ne zaman ve neden öldü? Murat Soydan Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Murat Soydan
Google'de ara: Murat Soydan