Mustafa Kandıralı

Ölüm Nedeni: çoklu organ yetmezliği
Öleli tam: 1 yıl, 6 ay, 10 gün olmuş.
Öldügünde: 91 yaşındaydı.

Mustafa Kandıralı (1930, Kandıra, Kocaeli – 27 Aralık 2020, Tuzla, İstanbul), 1960’lı senelerde ABD’de konser turu yapmış dünyaca ünlü klarnetçi.

1930 yılında Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde doğdu. On üç yaşında Kandıra’daki evinden kaçıp yürüyerek İstanbul’a gelen Mustafa Kandıralı 50 yılı aşkın bir zaman dilimi içindeki sanat yaşamına onlarca plak, 20’den fazla kaset sığdırdı. Yaklaşık yirmi yıl boyunca TRT’deki programlarıyla neşeli bayram sabahlarının simgesi hâline geldi. Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi değerli yorumculara eşlik etti. Yeteneği, çalışkanlığı, esprili mizacı, seyirciye ve çalışma arkadaşlarına olan saygısı ile müzik dünyasında bir ekol yarattı. Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bir klarnet ustası olduğunu ispat etti, hayranlar edindi. Louis Armstrong ile beraber çaldı. Dünyanın dört bir tarafında yapılan konserler ve resitallere katıldı. En iyi yetiştirdiği klarnet ustalarından birisi yeğeni Türkan Kandıralı’dır.

 

27 Aralık 2020 günü tedavi gördüğü Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yaşlılığa bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 90 yaşında hayatını kaybetti.[1][2] Cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.[3]

Mustafa Kandıralı ne zaman ve neden öldü?
Mustafa Kandıralı Ölüm nedeni?
Mustafa Kandıralı kaç yaşında öldü?
Mustafa Kandıralı nereli?
Mustafa Kandıralı Nerede doğdu?