Necip Celal Andel - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Necip Celal Andel nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Necip Celal Andel

Doğum Tarihi: 00.00.1908
Ölüm Tarihi: 29.11.1957
Öldügünde 49 yaşındaydı.
Öleli tam: 62 yıl, 11 ay, 27 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Necip Celal Antel, (d. 1908 - ö. 1957), Türk kemancı ve besteci. İlk Türk tango bestecisidir. Bestelediği 11 tango, Türk tango dağarının en önemli eserlerindendir. Mazi, Özleyiş (Kemanımla Ona Bir Ses...) gibi tango parçaları en tanınmış eserleridir.Yaşamı [değiştir]İstanbul'da dünyaya geldi. Nazır Mehmet Celalettin Bey'in oğludur. İlk müzik öğretmeni Tahir Sevenay idi. Bir hastalık sonucunda genç yaşta gözleri ileri derecede bozulunca tedavi için Almanya'ya gitti ve müzikle ilgisi orada derinleşti. Profesör Habermann'dan keman ve kompozisyon dersleri aldı. Yeteneği sayesinde pek çok sazı çalacak düzeye ulaştı. Eserleri [değiştir]İlk besteleri Sarı Yapıncak ve Daktilo adlı fokstrot (dört tempolu bir dans) parçaları idi. Her ikisinin sözlerini de gazeteci-şair Necdet Rüştü Efe Tara yazmıştı. 1928 yılında bestelediği ve sözlerini yine Necdet Rüştü Efe'nin yazdığı Mazi adlı tango ise ilk sözlü Türk tangosudur. Hem besteciye hem de bu tangoyu seslendiren Seyyan Hanım'a (Seyyan Oskay) ün kazandırmıştır. Alman sinema yıldızı Evelin Hold, Mazi'yi İstanbul Kadıköy'deki Hale Sineması'nda seslendirdikten sözlerini Bedri Noyan'ın yazdığı Özleyiş adlı eserini bestelemiş ve bu yıldıza ithaf etmiştir. Tangoları pek çok Avrupa radyosunda seslendirilmiştir. Kaydedilmiş diğer tangolarının adları şunlardır: Ayrılık, Suna, Kimse Sevgimi Bilmez, Yıllar, Günler , Bir An İçin. Ayrıca, Benim Şarkım ve Damla Damla isimli kaydedilmemiş 2 tangosu daha vardır. 11 tangonun dışında keman konçertosu, obua konçertosu, viyolensel konçertosu, liedler bestlemiştir. 1948 yılında Fenerbahçe Marşı'nın bestesi ve güftesini yazmıştır.Necip Celal'in eserlerinin tüm notaları, "Şamlı İskender Kutmani Musiki Alatı ve Nota Neşriyatevi" tarafından basılmıştı. Ölümü [değiştir]Necip Celal Andel, 29 Kasım 1957 günü karaciğer kanserinden hayatını kaybetti.

Ölüm nedeni: Necip Celal Andel|Necip Celal Andel hayati|Necip Celal Andel kimdir | E

Kategori: Müzik

Rastgele Profil: Çiğdem Talu, Arif Bedii Kaptan, Süleyman Seba, Burhan İnce, Jak Karako, Eşref Şefik, Sevim Burak, Oya Aydonat,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!