Niyazi Akıncıoğlu - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Niyazi Akıncıoğlu nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Niyazi Akıncıoğlu

Doğum Tarihi: 00.00.1919
Ölüm Tarihi: 01.02.1979
Öldügünde 60 yaşındaydı.
Öleli tam: 41 yıl, 9 ay, 27 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Niyazi Akıncıoğlu (d. 1919 - ö. 1 Şubat 1979), Türk şair.

Kırklarelinin Kurudere köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Kırklareli’nde serbest avukatlık yaptı. 1 Şubat 1979 tarihinde Ankara SSK Dışkapı Hastanesinde ölmüştür.

1940 döneminin tanınmış şairlerindendir. İlk şiirlerini "Haykırışlar" adlı kitapta topladı. Daha sonra dönemin önemli dergilerinde şiirleri görünmeye başladı. 1950 yılında Kırklarelinde "komünistlik" suçlamasıyla yargılandı, mahkeme süresince iki yıl tutuklu kaldı, sonuçta beraat etti. Cezaevinden çıktıktan sonra münzevi bir yaşama yöneldi. Ancak 1970lerde yayınladığı şiir çalışmaları ile yeniden adından söz ettirdi. Şiirleri ölümünden sonra Umut Şiirler adıyla 1985 yılında kitaplaştırıldı.

Niyazi Akıncıoğlu, şiirlerinde divan ve halk şiiri motiflerinden ustaca yarlanmasını bildi. Halk şiirinin söyleyiş özelliklerini ve sesini başarılı bir şekilde kullandı. Asım Bezirci onun için, "Akıncıoğlu -Nâzım Hikmetten sonra, ama Enver Gökçe ve Ahmet Ariften önce- halk şiirinden yararlanan ilk toplumcu şairdir" demiştir. Şair; karamsarlığa yer vermeyen, gelecekten umutlu şiirler bırakmıştır gelecek nesillere.

Ölüm nedeni: şair | E

Kategori: Edebiyat Tarih Sanat

Rastgele Profil: Cevat Kurtuluş, Ayla Arslancan, Cengiz Keskinkılıç, Burhanettin Ökte, Sadık Türken, Cem Korkmaz, Duygu Ankara, Hayati Hamzaoğlu,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!