Özdemir Asaf

Ölüm Nedeni: Uyanış
Öleli tam: 41 yıl, 8 ay, 6 gün olmuş.
Öldügünde: 57 yaşındaydı.

Özdemir Asaf (d. 11 Haziran 1923, Ankara – ö. 28 Ocak 1981, İstanbul), Cumhuriyet dönemi Türk şairlerdendir.

11 Haziran 1923 tarihinde Ankarada doğdu. Asıl adı Halit Özdemir Arundur. Babası Mehmet Asaf Şura-yı Devletin kurucularındandır. Babasının öldüğü yıl, 1930, Galatasaray Lisesinin ilk kısmına girdi. 1941 yılında 11. sınıfta, bir ek sınavla Kabataş Erkek Lisesine geçip 1942 yılında mezun oldu. Hukuk Fakültesine, İktisat Fakültesine (3. sınıfa kadar) ve bir yıl Gazetecilik Fakültesine devam etti. Bu arada Tanin ve Zaman gazetelerinde çalıştı ve çeviriler yaptı.

İlk yazısı Servet-i Fünun, Uyanış dergisinde çıktı. 1951 yılında Sanat Basımevini kurdu ve kitaplarını Yuvarlak Masa Yayınları adı altında yayımladı. 1962de Mehmet Ali Aybar öncülüğünde kurulan Temel Hakları Yaşatma Derneğinin kurucularından oldu.[1]

28 Ocak 1981de hayata veda eden Özdemir Asafın ilk eşi Sabahat Selma Tezakından Seda isimli bir kızı; ikinci eşi Yıldız Morandan ise Gün, Olgun ve Etkin adında üç oğlu vardır.

Özdemir Asaf için yapılan aramalar

Özdemir Asaf, Özdemir Asaf biyografi, Özdemir Asaf hayatı, Özdemir Asaf özgeçmişi, Özdemir Asaf hakkında, Özdemir Asaf doğum yeri, Özdemir Asaf fotoğraf, Özdemir Asaf video, Özdemir Asaf resim, Özdemir Asaf kimdir?, Özdemir Asaf kaç yaşında?, Özdemir Asaf kaç yaşında öldü? Özdemir Asaf nereli, Özdemir Asaf memleketi Özdemir Asaf ne zaman ve neden öldü? Özdemir Asaf Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Özdemir Asaf
Google'de ara: Özdemir Asaf