Ramiz Gökçe

Ölüm Nedeni: -
Öleli tam: 71 yıl, 4 ay, 19 gün olmuş.
Öldügünde: 53 yaşındaydı.

Ramiz Gökçe (d. 1900, İstanbul – ö. 5 Ocak 1953, İstanbul), Türk karikatürist.

İstanbul’da Beşiktaş İttihat ve Terakki ilköğretim okulundan sonra, Kabataş Lisesi’nin ardından İstanbul Muallim Mektebi (Öğretmen Okulu)’nda öğrenim gördü. 1916 yılında karikatür çizimine başlayan Gökçe; 1919 yılında Şişli Terakki Lisesi’nde bağladığı resim öğretmenliğini uzun yıllar boyunca sürdürdü.

İlk karikatürü 1918 yılında Şeytan dergisinde yayımlandı. Diken, Büyük Mecmua, Yeni Eğlence, Tasvir-i Efkâr, Terbiye ve Tedris, Birinci Kitap, İkinci Kitap, Âyine, Aydede, Akbaba, Zümrüdüanka, Kelebek, Yeni Dünya, Karikatür, Yedigün, Karagöz, Cumhuriyet gazetesi, Tasvir, Yeni Sabah gibi dergiler ve gazeteler sanatçının karikatürlerine yer verdi.[1]

Karikatür sanatının gelişmesi için büyük çaba göstererek, 1949’da Mizah adlı ilk dergisini çıkardı. İlerleyen yıllarda Peri ve Salon adında iki dergi daha çıkardı.[2] Ramiz Gökçe; okurlar arasında benimsenen “Tombul Teyze ve Sıska Dayı”, “Çömez” ve “Yeni Zengin” gibi karikatür tipleri yarattı, yıllarca bu karakterleri canlı tuttu.[3] Karikatür sanatıyla ilgili yaptığı çalışmalar içinde konferanslar verdi, toplu karikatür sergileri düzenledi, kişisel sergiler açtı.

Çizimlerinde değişik stiller kullanma yeteneğine sahip olan sanatçı, Türkiye’nin kuruluşunun ilk yıllarından 1950’lere kadar olan süreçte Türk karikatür sanatına yön veren ve kendisinden sonra gelen kuşaklara yol göstererek eğitici olan, özendiren bir öneme sahiptir.

Ramiz Gökçe için yapılan aramalar

Ramiz Gökçe, Ramiz Gökçe biyografi, Ramiz Gökçe hayatı, Ramiz Gökçe özgeçmişi, Ramiz Gökçe hakkında, Ramiz Gökçe doğum yeri, Ramiz Gökçe fotoğraf, Ramiz Gökçe video, Ramiz Gökçe resim, Ramiz Gökçe kimdir?, Ramiz Gökçe kaç yaşında?, Ramiz Gökçe kaç yaşında öldü? Ramiz Gökçe nereli, Ramiz Gökçe memleketi Ramiz Gökçe ne zaman ve neden öldü? Ramiz Gökçe Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ramiz Gökçe
Google'de ara: Ramiz Gökçe