Mehmet Faruk Sükan

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 19 yıl, 1 ay, 20 gün olmuş.
Öldügünde: 84 yaşındaydı.

Mehmet Faruk Sükan (d. 1921, Karaman – ö. 3 Ocak 2005, Ankara), Türk siyasetçi, eski Türkiye İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı.

İlk ve ortaokulu ilçesinde, liseyi Konya Lisesi’nde okudu. İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1946 yılında mezun oldu. Bir süre serbest doktor olarak çalıştı. 1957’den 27 Mayıs 1960’a kadar olan dönemde Ereğli Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra DP İlçe Başkanlığı da yaptı. 1961 yılında Adalet Partisi’nden Konya Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı ile başbakan vekilliği de yapan Sükan, 1965-1969 arasında İçişleri Bakanlığı görevinde bulundu. 7 Mayıs 1966 akşamı, bazı milletvekillerinin Meclis’ten çıkardıkları teksir ve daktilolarla beyannameler hazırladıkları duyumu üzerine, tüm milletvekillerinin odalarını tek tek aratmıştı. Bunun üzerine dönemin anamuhalefet partisi olan CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, “İlk vazifemiz Meclis’e tecavüz edenleri cezalandırmaktır. Eşkıyanın bu gece ne yapacağı belli olmaz” açıklamasını yapmıştı. Milletvekillerinin odalarını aratması dolayısıyla ‘Zehir Hafiye’ lakabı takıldı. Demokratik Parti Genel Saymanlığı görevinde de bulundu. Fransızca bilmekte olup, evli ve dört çocuk babasıydı.

Mehmet Faruk Sükan için yapılan aramalar

Mehmet Faruk Sükan, Mehmet Faruk Sükan biyografi, Mehmet Faruk Sükan hayatı, Mehmet Faruk Sükan özgeçmişi, Mehmet Faruk Sükan hakkında, Mehmet Faruk Sükan doğum yeri, Mehmet Faruk Sükan fotoğraf, Mehmet Faruk Sükan video, Mehmet Faruk Sükan resim, Mehmet Faruk Sükan kimdir?, Mehmet Faruk Sükan kaç yaşında?, Mehmet Faruk Sükan kaç yaşında öldü? Mehmet Faruk Sükan nereli, Mehmet Faruk Sükan memleketi Mehmet Faruk Sükan ne zaman ve neden öldü? Mehmet Faruk Sükan Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Mehmet Faruk Sükan
Google'de ara: Mehmet Faruk Sükan