Sabite Tur Gülerman

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 34 yıl, 9 ay, 5 gün olmuş.
Öldügünde: 62 yaşındaydı.

Sabite Tur Gülerman, (4 Ocak 1927 – 27 Mayıs 1989), Türk ses sanatçısı.
4 Ocak 1927’de, babası Hasan Tur’un görevli olarak bulunduğu Çorum’un Kargı ilçesinde doğdu. Annesi ise Ayşe Kezban Tur (1902-1983)’dur. Ailesi çok kısa bir süre sonra İstanbul’a yerleşti. Sabite Tur, Beyoğlu Ortaokulu’nu bitirdi, ilk musiki hocası klarnetçi Salih Orak’tır. Daha sonra Eyyubî Ali Rıza Şengel’le çalıştı; ondan uzun yıllar ders aldı. Klasik musiki üslubunu ve repertuvarını öğrendi. Ayrıca Selahattin Pınar ile Saadettin Kaynak’tan da yararlandı.

Sabite Tur, musiki icrasına radyoda başladı; 1947’de Ankara’da konserler verdikten sonra, Nisan 1948’de Ankara’ya yerleşti. Ankara Radyosu’na girdi. 1950’de, hocası klarnetçi Salih Orak’ın teşvikiyle şarkı bestelemeye yöneldi.[1] İki buçuk yıl Ankara’da çalıştıktan sonra tekrar İstanbul’a yerleşti. Tepebaşı Gazinosu’nun solistleri arasına katıldı, Selahattin Pınar’la birlikte sahneye çıktı. Bir yandan da İstanbul Radyosu’nda okuyordu.

Radyo ve sahne çalışmalarının dışında 78 ve 45 devirli plaklar doldurdu, 1970’li yıllarda televizyonda da solo konserler verdi.

Sabite Tur Gülerman 1950 sonrasının en başarılı hanendelerindendir. Çok kıvrak bir hançeresi vardı. Ses alanı her eseri okuyabilecek kadar genişti; özellikle sesinin tiz bölgesine çok hakimdi; tiz perdelerin kullanıldığı eserleri yerinden, hatta daha da tiz akortlardan okurdu. Gülerman klasik ve çağdaş musiki repertuvarının en zor eserlerini başarıyla seslendirmiştir. Gülerman’ın özellikle klasik eserlerdeki yorumu musiki çevrelerinde çok beğenilmiştir. Kendi döneminde yaşayan bestecilerin eserlerini de başarıyla okumuştur.

Gülerman radyonun gerçek yıldızlarındandı. Radyo programları onun yurt çapında sevilen bir ses olmasını sağlamıştır. Özellikle “Erişti nevbahar eyyamı” isimli şarkıyı yorumlaması ile tanınır oldu. “Keman sesli kadın” olarak anıldı.

Sabite Tur, Ses Tiyatrosu’nun kurucularından, tiyatro oyuncusu Rafet Gülerman (1919-2001) ile evliydi. 27 Mayıs 1989’da İstanbul’da öldü; Küçükyalı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Sabite Tur Gülerman için yapılan aramalar

Sabite Tur Gülerman, Sabite Tur Gülerman biyografi, Sabite Tur Gülerman hayatı, Sabite Tur Gülerman özgeçmişi, Sabite Tur Gülerman hakkında, Sabite Tur Gülerman doğum yeri, Sabite Tur Gülerman fotoğraf, Sabite Tur Gülerman video, Sabite Tur Gülerman resim, Sabite Tur Gülerman kimdir?, Sabite Tur Gülerman kaç yaşında?, Sabite Tur Gülerman kaç yaşında öldü? Sabite Tur Gülerman nereli, Sabite Tur Gülerman memleketi Sabite Tur Gülerman ne zaman ve neden öldü? Sabite Tur Gülerman Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Sabite Tur Gülerman
Google'de ara: Sabite Tur Gülerman