Galip Erdem

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 26 yıl, 11 ay, 16 gün olmuş.
Öldügünde: 67 yaşındaydı.

Galip Erdem (d. 10 Mart 1930, Fındıklı, Rize – ö. 12 Mart 1997), Türk gazeteci ve köşe yazarı.

Galip Erdem, Fındıklı ilçesinde “Ofluoğlu”, adı ile tanınan bir aileye mensuptur. Babası, Rasim Bey, annesi ise Zekiye Hanımdır. Ailenin tek çocuğu olan Galip Erdem, İlkokulu Fındıklı 11 mart ilkokulunda bitirdi. Babasının memuriyeti dolayısıyla, ortaokulu Bitlis ve Siirt gibi farklı illerde tamamladı. Babası Rasim Erdem Narman nahiye müdürlüğüne tâyin edilince, Galip Erdem de Erzurum da lise tahsiline başladı ve 1949 yılında bu liseden mezun oldu.[1]

8 Kasım 1951’de yedeksubay olarak askerlik görevine başlayan Galip Erdem, 31 Ekim 1952’de teğmen rütbesiyle bu görevini tamamladı. 27 Nisan 1953 tarihinde PTT Genel Müdürlüğü Ankara Yenişehir Merkezi’nde ilk memuriyetine adımını atan Erdem, 7 Temmuz 1954 tarihinde memuriyetten istifa etse de Maliye Bakanlığı Millî Emlâk Genel Müdürlüğünde tekrar memuriyete başladı. 6 Ocak 1955 tarihinde bu görevinden de ayrıldı ve daha sonra da İETT idaresinde takip memuru olarak işe başladı. Ertesi yıl bu görevinden de ayrılarak GlMA TAŞ’ne girdi. Buradaki çalışması da 16 ay kadar sürdü. Bu arada Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Galip Erdem, Demokrat Parti’nin son dönemlerinde, 23 Kasım 1959’da Bayındırlık Bakanlığı’nda kısa süre Tevfik İleri’nin müşavirliğini yaptı.

1 Ağustos 1961’de Tercüman Gazetesi ‘inde “Tercüman” imzasıyla ilk fıkrasını yazdı. 1 Ocak 1962’de Yeni İstanbul Gazetesinde fıkra yazarlığına devam etti.

10 Mart 1965’te günlük siyasi Zafer Gazetesinde fıkra yazarlığını devam ettiren Galip Erdem, daha sonra Sabah Gazetesi’nde yazmaya başladı.

1 Temmuz 1966 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Devlet Kitapları Müdürlüğü’ne müşavir oldu, 2 Nisan 1969 tarihinde tekrar fıkra yazarlığına başladı ve “Bizim Anadolu” Gazetesindeki bu çalışması, 31 Aralık 1969’a kadar devam etti.

Şubat 1971’de MHP fikriyatını savunacak yeni bir gazetenin finansmanına destek temini çalışmalarında bulunmak üzere Almanya’ya gitti. Bu vesile ile Almanya’nın birçok kentinde yapılan toplantılarda konferanslar verdi. 12 Mart 1971 muhtırası ile birlikte çalışmalarını yarıda bırakan ekiple Türkiye’ye dönen Galip Erdem, Devlet (Dergi) ‘sinde bu seyahate ait notlarını “Biz Evropadayken” başlığı altında dizi halinde yayınladı.

Galip Erdem, 31 Aralık 1969’da Başbakanlık Plân ve Prensipler Dairesinde danışman olarak başladığı görevini görevinden istifa ettiği 30 Haziran 1973 tarihine kadar sürdürdü.

Galip Erdem, 1 Şubat 1974’te Ortadoğu Gazetesi ‘nde tekrar fıkra yazarlığına başladı. 10 Eylül 1975’te Başbakanlık Müşaviri oldu ve 22 Temmuz 1981 tarihinde Turizm ve Tanıtma Bakanlığı nda Genel Müdürlük Müşavirliği görevi sırasında emekli oldu ve serbest avukatlığa başladı. Mamak’ta görülmekte olan ünlü MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Dâvasının avukatlığını üstlendi.

1987’de Meray’da (Merzifon Yağlı Tohumlar A.Ş) yönetim kurulu üyeliği, Konya Şeker Fabrikasında denetçilik görevinde bulundu. 1987 yılında Sosyal Güvenlik Eğitim Vakfı Başkanlığı görevinde bulundu.

15 Ağustos 1989’da Namık Kemal Zeybek ‘in bakanlığı döneminde Kültür Bakanlığı APK Başkanlığı’nda uzman olarak görev yaptı.

12 Mart 1997’de Çarşamba gecesi saat 22.10 da Ankara Gazi Hastahanesi’nde öldü. Cenazesi Cebeci Asri Mezarlığına defnedildi.

GALİP ERDEM’İN ESERLERİ

– Ülkücünün Çilesi

– Sosyalizm ve Milliyetçilik Üzerine Mektuplar

– Suçlamalar

– Mektuplar

– Kenan Evren’e Açık Mektup

Galip Erdem için yapılan aramalar

Galip Erdem, Galip Erdem biyografi, Galip Erdem hayatı, Galip Erdem özgeçmişi, Galip Erdem hakkında, Galip Erdem doğum yeri, Galip Erdem fotoğraf, Galip Erdem video, Galip Erdem resim, Galip Erdem kimdir?, Galip Erdem kaç yaşında?, Galip Erdem kaç yaşında öldü? Galip Erdem nereli, Galip Erdem memleketi Galip Erdem ne zaman ve neden öldü? Galip Erdem Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Galip Erdem
Google'de ara: Galip Erdem