Sadri Alışık - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi?
Sadri Alışık nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Sadri Alışık

Doğum Tarihi: 05.04.1925
Ölüm Tarihi: 18.03.1995
Öldügünde 69 yaşındaydı.
Öleli tam: 24 yıl, 11 ay, 7 gün olmuş.

Doğum Yeri: İstanbul

Sadri Alışık tam adı ile Mehmet Sadrettin Alışık (d. 5 Nisan 1925, Beykoz, İstanbul - ö. 18 Mart 1995, İstanbul), Türk tiyatrocu, sinema oyuncusu ve komedyen. Oyuncu Kerem Alışıkın babası ve Çolpan İlhanın eşi.5 Nisan 1925 yılında İstanbulda doğdu. Çocukluk yıllarında tiyatroya ilgi duydu; okul piyeslerinde rol aldı. Beykoz Ortaokulunun (bugünkü adıyla Ziya Ünsel İlköğretim Okulu)[1] ve ardından İstanbul Erkek Lisesinden mezun oldu.
Bir süre Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne devam etti. Sahneye 1939da Eminönü Halkevinde amatör olarak çıkan Alışık, 1943te Raşit Rıza Tiyatrosunda profesyonel oldu. Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Oraloğlu, vb. topluluklarda pek çok oyunda yer aldı.
1944 yılında Faruk Kençin yönettiği Günahsızlar adlı film ile sinemaya adım attı. Sinemada, 1961-62deki, Nejat Saydamin yönettiği başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile birlikte yer aldığı Küçük Hanımefendi serisi, 1964ten başlayarak canlandırdığı Turist Ömer ve Ofsayt Osman tipleriyle ile dikkat çekti ve seyircinin beğenisini topladı. Yaşamı boyunca 200ü aşkın filmde rol aldı.
Afacan Küçük Serserideki rolüyle 1971 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Yengeç Sepeti filmindeki rolüyle de Mehmet Aslantuğyla beraber 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazandı.
Sadri Alışık, sinema kariyerinin yanında; bir dönem 45lik plaklar doldurmuş ve gazinolarda çalışmış, ağırlıklı olarak İstanbul için yazdığı şiirlerinin toplandığı bir şiir kitabı yayımlamış ve yağlı boya ve kara kalem tablolara da imza atmıştır.
Karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği ile kemik iliği hastalığı nedeniyle tedavi görmekte olan Alışık, 18 Mart 1995 tarihinde İstanbulda yaşamını yitirdi. Zincirlikuyu Mezarlığında Toprağa Verildi Sanatçının anısına, eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezince her yıl Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri verilmektedir.

Etiketler: Alışık | E

Kategori: Sinema Tiyatro, İstanbul

Rastgele Profil: Hilmi Topaloğlu, Sedat Simavi, Salih Kuru, Yüksel Gözen, Müzeyyen Senar, Ekrem Hakkı Ayverdi, Faruk Güvenç, Muhittin Sadak,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!