Selahattin Yaman Tarcan

Ölüm Nedeni: intihar
Öleli tam: 14 yıl, 10 ay, 1 gün olmuş.
Öldügünde: 50 yaşındaydı.

Selahattin Yaman Tarcan, (d. 1 Ocak 1959, İstanbul – ö. 2 Mayıs 2009, İstanbul), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu.

Sanat yaşamına 1979 yılında tiyatro ile başlayan Yaman Tarcan, çeşitli tiyatro topluluklarında roller üstlendikten sonra, 1987 yılında Belene adlı dizi ile ilk kez kamera karşısında yer aldı. Daha sonra birçok sinema filmi ve dizide rol alan Tarcan, Asmalı Konak dizisindeki “Yanaşma Haydar (Dicle’nin kocası)” rolüyle ün kazandı.[1]

Ablası Tuba Tarcan, 1986’den beri Cengiz Çandar ile evlidir.

Tarcan, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) üyesiydi. Mezarı Kasımpaşa Kulaksız Kabristanı’ndadır. Vefatından sonra cenazesinde Tarık Akan: “Yaman 11 aydır işsizdi. Sürekli intihardan söz ediyordu. Ona iş bulacağımı söyledim ancak inancını yitirmişti.” söyledi.[4] Rol arkadaşı İpek Tuzcuoğlu ise: “Sette kimseyle konuşmazdı. Çok melankolik, içine kapanık bir oyuncuydu, kimseyle bir şeyini paylaşmazdı fakat profesyonel ve iyi bir oyuncuydu. En büyük isteği oyuncuların sendikalaşmasıydı. Hatta bize ’Sonumuz ne olacak belli değil’ diyordu. Borç için intihar etmesi daha da büyük trajedi.” demiştir.

Sanat yaşamına 1979 yılında tiyatro ile başlayan Yaman Tarcan, çeşitli tiyatro topluluklarında roller üstlendikten sonra, 1987 yılında Bulgaristan’daki Türklerin maruz kaldığı dramı sergileyen Belene adlı dizi ile ilk kez kamera karşısında yer aldı. Daha sonra bir çok sinema filmi ve dizide rol alan Tarcan, Asmalı Konak dizisindeki “Yanaşma Haydar (Dicle’nin kocası)” rolüyle ün kazandı.-Sanatçı, son bir yılını işsiz geçirdikten sonra babasına ait bir silahla kendi yaşamına son verdi. Tarcan Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (Çasod) üyesiydi.

Sinema ve tiyatro sanatçısı Selahattin Yaman Tarcan, babasına ait beylik tabancasıyla intihar etti. Yaman’ın intiharı, sanat camiası ve sevenleri tarafından üzüntüyle karşılandı.Alınan bilgiye göre, saat 16.00 sıralarında Kadıköy Göztepe Cavit Paşa Sokak 28-6 Burak Apartmanı’nda ikamet eden sinema ve tiyatro sanatçısı Selahattin Yaman Tarcan (50), babasına ait beylik tabancasıyla intihar etti.

Olay yerine gelen polis ekibi ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ile savcılığın incelemesinin ardından Tarcan’ın cesedi, Adli Tıp Kurumu aracıyla morga kaldırıldı. Acı haberin duyulması üzerine bazı sanatçılar olay yerine gelerek Tarcan’ın eşi ve yakınlarına başsağlığı diledi. Taziye ziyaretine gelen Tarık Akan ve gazeteci Cengiz Çandar, çok üzgün olduklarını belirttiler.

 

Selahattin Yaman Tarcan için yapılan aramalar

Selahattin Yaman Tarcan, Selahattin Yaman Tarcan biyografi, Selahattin Yaman Tarcan hayatı, Selahattin Yaman Tarcan özgeçmişi, Selahattin Yaman Tarcan hakkında, Selahattin Yaman Tarcan doğum yeri, Selahattin Yaman Tarcan fotoğraf, Selahattin Yaman Tarcan video, Selahattin Yaman Tarcan resim, Selahattin Yaman Tarcan kimdir?, Selahattin Yaman Tarcan kaç yaşında?, Selahattin Yaman Tarcan kaç yaşında öldü? Selahattin Yaman Tarcan nereli, Selahattin Yaman Tarcan memleketi Selahattin Yaman Tarcan ne zaman ve neden öldü? Selahattin Yaman Tarcan Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Selahattin Yaman Tarcan
Google'de ara: Selahattin Yaman Tarcan