Selim Sesler

Ölüm Nedeni: kalp yetmezliği
Öleli tam: 8 yıl, 8 ay, 25 gün olmuş.
Öldügünde: 57 yaşındaydı.

Selim Sesler (d. 1957, Keşan, Edirne ö. 9 Mayıs 2014, İstanbul), Çingene kökenli Türk müzisyen ve klarnet virtüözü. Edirne ilinin Keşan ilçesinde doğdu.

Sesler, 9 Mayıs 2014 yılında kalp yetmezliği tedavisi gördüğü İstanbul’daki bir hastanede 57 yaşında hayatını kaybetmiştir. Vasiyeti üzerine cenazesi Keşan ilçesine getirilen Sesler’in cenazesi ikindi vakti İki Şerefeli Cami’de kılınan cenaze namazının ardından Enez yolundaki asri mezarlıkta toprağa verildi.Cenaze törenine Sesler’in ailesi yakınları ile Keşan’lı klarnet sanatçısı Serkan Çağrı ile oyuncu Mustafa Avkıran katıldı.

Selim Sesler Kimdir ?
1957 tarihinde Edirne’nin Keşan İlçesi’nde doğdu. Roman kökenli Türk müzisyen ve klarnet virtüözü.

Dramalı (Yunanistan) profesyonel bir zurnacı ailesinden gelmektedir. 1923’te mübadele sonucu Keşan’ın İbriktepe Köyü’ne yerleştiler, daha sonra Keşan’ın Yenimescit Mahallesi’ne taşındılar.

Sesler önce zurna çalmayı öğrendi, ancak 1960’larda davul-zurnacı ailelerden gelen birçok genç, ince çalgı enstrümanlarını öğrenmeye başladığı sırada o da klarnete geçti.

14 yaşındayken köy düğünlerinde ve panayırlarda çalmaya başladı. 1980’lerde, daha büyük merkezlerde çalmaya giden Roman müzisyenlerine katılarak, müzik yeteneğini geliştirmek üzere İstanbul’a gitti. İstanbul’da, restoranlarda fasıl heyetlerinde, Ferhan Şensoy tiyatrosunun müzikallerinde, Romanlar’ın ve Roman olmayanların düğünlerinde çaldı ve birçok kayıt yaptı.

1998’de Brenna MacCrimmon ile birlikte Kanada turnesine katılarak Türk Romanları’nı ve kendi Rumeli kökenlerini temsil etti.

Zengin müzikal deneyimleri sonunda, bölgeye ait zengin bir repertuar ve çalma tarzı edinerek, canlı bir arşiv niteliği kazandı.

Gerek Romanlar gerek Roman olmayanlar arasında, doğaçlamada ki ustalığı ile hem düğün havalarının, hem de günün dans ezgilerinin baş yorumcusu olarak ünlendi.

Fatih Akın’ın Duvara Karşı ve İstanbul Hatırası filmlerinde müzikleri yer almaktadır.

9 Mayıs 2014 tarihinde vefat etmiştir.

Şarkılar:
Şu Karşıki Dağda Bir Fener Yanar
Bir Ah Çektim
Penceresi Yola Karşı
Saniye’m
Butcher’s Air
Meşk Havası
Hanım Ayşe
The Song Of A Homesick Bride
Pazarda Bal Var Gelinim
Kiremit Bacalari / Nasti Usava
Alay Bey
Kasap Havası
Biber Yedim
Reyhan the Mountain Girl
Lover’s Bliss
Babo
Kampana Mori Mitro
Kalamatya
Those Roads Of Koycegiz
Black Grape Seed
Ayılana Gazoz Bayılana Limon
Bir Istanbul Gecesi
Düğün Havaları: Kına Havası, Gelin Alma Havası
Melodik Sesler
Ali Pasa
Roman Oyun Havası
Zapejala Angelina
Pebbly Paths of “Macka”
Sarı Gülüm Var Benim Mahmut Köy Karşılaması
Patrona / Samiotisa
Kürdili Hicazkar Longa
Melodik Meanderings

Selim Sesler için yapılan aramalar

Selim Sesler, Selim Sesler biyografi, Selim Sesler hayatı, Selim Sesler özgeçmişi, Selim Sesler hakkında, Selim Sesler doğum yeri, Selim Sesler fotoğraf, Selim Sesler video, Selim Sesler resim, Selim Sesler kimdir?, Selim Sesler kaç yaşında?, Selim Sesler kaç yaşında öldü? Selim Sesler nereli, Selim Sesler memleketi Selim Sesler ne zaman ve neden öldü? Selim Sesler Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Selim Sesler
Google'de ara: Selim Sesler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir