Seyit Onbaşı

Ölüm Nedeni: zatürre hastalığı
Öleli tam: 84 yıl, 2 ay, 22 gün olmuş.
Öldügünde: 50 yaşındaydı.

Seyit Ali Çabuk veya bilinen adıyla Seyit Onbaşı (Eylül 1889 – 1 Aralık 1939), I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi’nde çarpışan Türk asker.

I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale cephesinde Rumeli Mecidiye Tabyası görev yaptığı sırada top mermilerini insanüstü bir güçle sırtlayarak top kundağına yerleştirmeyi başarmış ve Birleşik Krallık’a ait Ocean Zırhlısı’nı dümenden vurarak kontrolden çıkmasına ve bir mayına çarpıp batmasına sebep olmuştur. Seyit Onbaşı’nın yaşadığı bu gerçek olayın anlatısı, halk muhayilesi içinde efsanevi bir anlatıya dönüşmüştür.[1]

Türkiye Cumhuriyeti’nin kaderini değiştiren Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında en önemli rolü olan Seyit Onbaşı, Çanakkale Savaşı’nda 275 kiloluk top mermisini tek başına kaldırarak namluya yerleştirmiştir. Seyit Onbaşı, Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünde anılıyor. İşte Seyit Ali Çabuk (Seyit Onbaşı) hakkında merak edilenler haberimizde..

SEYİT ONBAŞI KİMDİR?

Asıl adı Seyit Ali Çabuk’dur. Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran ilçesi Çamlık (Manastır) köyünde doğdu. Babasının adı Abdurrahman, annesinin adı Emine’ydi. I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile Çanakkale Cephesi’nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915’te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi.

Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean’a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz zırhlısı Ocean’a ağır yara verdi. Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret mayın gemisi’nin döktüğü mayınlardan birine çarptı. Ocean’ da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı.

Bu yüzden komutan ona onbaşılık unvanını verdi. Çanakkale savaşından bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı’dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar zorlansa da top mermisini kaldıramadı. Sonra Seyit Ali Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi. Savaşın sona ermesi ile 1918’de köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934 yılında çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit onbaşı 1939 yılında verem hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

Seyit Onbaşı için yapılan aramalar

Seyit Onbaşı, Seyit Onbaşı biyografi, Seyit Onbaşı hayatı, Seyit Onbaşı özgeçmişi, Seyit Onbaşı hakkında, Seyit Onbaşı doğum yeri, Seyit Onbaşı fotoğraf, Seyit Onbaşı video, Seyit Onbaşı resim, Seyit Onbaşı kimdir?, Seyit Onbaşı kaç yaşında?, Seyit Onbaşı kaç yaşında öldü? Seyit Onbaşı nereli, Seyit Onbaşı memleketi Seyit Onbaşı ne zaman ve neden öldü? Seyit Onbaşı Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Seyit Onbaşı
Google'de ara: Seyit Onbaşı