Seyyan Oskay

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 34 yıl, 9 ay, 16 gün olmuş.
Öldügünde: 76 yaşındaydı.

Seyyan Oskay (d. 1913, İstanbul – ö. 16 Mayıs 1989, Maltepe, İstanbul), Türk tangocudur.

Türkiye’de kadınların sahneye çıkması konusunda öncülük etmiş kadınlardandır.[1] Başta Çoban Yıldızı olmak üzere birçok özgün Türk müziği eserini seslendirdi. İlk Türkçe tango olan Mazi Kalbimde Bir Yaradır’ı seslendiren ilk kişi idi. Tango, rumba ve foxtrot icra eden Oskay, seslendirdiği yüzlerce eser arasında en çok tangolarıyla ün kazanmıştır.

İlk Türkçe Tango Şarkıcısı (D. 1913, İstanbul – Ö. 16 Mayıs 1989, İstanbul). Kaynaklarda adı Seyyan Oskay olarak da geçer. 1913 senesinde kalabalık bir ailenin tek kız evladı olarak dünyaya gözlerini açtı. Babası Mustafa Kemal’in özel kuryeliğini yaptı ve görevi esnasında bıçaklanarak öldürüldü. Kızının erkek çocukları ile aynı şartlarda büyümesini istedi ve bu sebeple ona “eşit” anlamını taşıyan Seyyan adını verdi.

Babasının vefatı Seyyan Hanım’ı para, ün ve şöhret hırsından uzaklaştırmış daha maneviyat yüklü değerleri benimsemesine neden olmuştu. O zarif sesinin güzelliği erken yaşlarda keşfedildi ve dönemli ünlü sanatçısı Talariko Bey’den dersler almaya başladı.

Eğitimi sonrası Fransızca ve İtalyanca şarkılar söyledi. 16 yaşında, Kaptanzade Ali Rıza Bey’in Türk Operası düşüncesi ile bestelediği parçaları seslendirerek can verdi. “Mazi Kalbimde Yaradır” isimli şarkıyı seslendirerek, ilk Türkçe tango şarkısını seslendirmiş oldu. İstanbul sokaklarında şarkılarının yankılandığı bir döneme imza attı. Her şeye rağmen şöhretin rüzgârına kapılmayan sanatçının tek gayesi ailesinin içinde bulunduğu zor durumu düzeltmekti ve bu sebeple sahne almaya devam ediyordu.

Tesadüfen karşılaştığı teğmen Sait Oksay ile dünya evine girdi ve Sarıkamış’a taşındı. Evliliği sanat hayatından kopmasına engel olmadı. O yılların ulaşım imkânlarına pes etmedi ve İstanbul – Sarıkamış arası yolculuklar yaptı ve müzik hayatına devam etti.

1940’lı senelerin ortalarına doğru müzik hayatından uzaklaştı. Son sahnesini 66 yaşındayken AKM’de organize edilen Fehmi Ege Anma Gecesi’nde sahne alarak yaptı. Seyirciler tarafından büyük ilgi ve özlemle karşılanan sanatçı daha sonraki günlerinde normal yaşantısına devam etti.

Değerli sanatçımız Seyyan Hanım, 16 Mayıs 1989 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Hakkında Prof. Dr. Toktamış Ateş’in yazdığı Seyyan Hanım ve Diğerleri adlı bir eser yayımlanmıştır.

Tangolar Albümü:
Hayat (Gülerken Ağlatır)
Bir Martı Gibi
Aşk Kerpeteni
Mehtaplı Bir Gece
Çalıkuşu
Gönlüm Sensiz Olmaz (Fokstrot)
Aşk Mevsimi (Fantazi)
İnci
Hasret
Çapkın
Yıldızların Altında (Fantazi)
Sen Kuzu Gibi (Fokstrot)
Siyah Gözlere
Suna
Mazi
Özleyiş
Deli Gönül
Ne Tatlı Bir An
Gelmez Oldu Hiç Sesin (Rumba)
Hicran

Popüler Şarkıları
Hasret
Yıldızların Altında
Hasret Türküsü
Çalıkuşu
Daktilo
Deli Gönül
Siyah Gözlere
Mehtaplı Bir Gece
Aşk Kerpeteni
Hayat (Gülerken Ağlatır)

KAYNAKÇA: Efsane hanımların şarkılarını söylüyor (milliyet.com.tr, 13 Nisan 2004), Prof. Dr. Toktamış Ateş / Seyyan Hanım ve Diğerleri. Atatürk tango sever miydi? – Engin Ardıç (sabah.com.tr, 13 Ağustos 2008), Seyyan Hanım, Hasret (youtube.com, 20 Ekim 2010), Mâzi kalbimde bir yaradır, Seyyan Hanım (youtube.com, 9 Mayıs 2011), Seyyan Oskay – Seyyan Oskay Kimdir? (msxlabs.org, 16 Mayıs 2011), Mazi kalbimde bir yaradır (posta.com.tr, 13 Temmuz 2013), Seyyan Hanım (OSKAY) (ayseustunol.blogspot.com,17 Ekim 2013), Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın (hürriyet.com.tr, 29.10.2014), Seyyan Hanım Kimdir? (tarihnedio.com, 5 Şubat 2018), 8 Madde İle Mazi Kalbimde Yaradır ve İlk Türkçe Tango Solisti (kulturveyasam.com, 3 Mart 2019), Seyyan Hanım söylüyor – Doğan HIZLAN (hurriyet.com.tr, 24 Mart 2019), Taş plaktan uzunçalara: ‘Seyyan Hanım Tangolar’ (acikradyo.com.tr, 4 Nisan 2019), İlk Türkçe Tango Şarkıcısı Seyyan Hanım Kimdir? (yesilcamailesi.com, 11.01.2020), Tangolar Albümü – Seyyan Hanım (muzikdinle.com.tr, 11.01.2020), Seyyan Hanım Şarkıları Dinle, Seyyan Hanım Klipleri (izlesene.com, 11.01.2020).

Seyyan Oskay için yapılan aramalar

Seyyan Oskay, Seyyan Oskay biyografi, Seyyan Oskay hayatı, Seyyan Oskay özgeçmişi, Seyyan Oskay hakkında, Seyyan Oskay doğum yeri, Seyyan Oskay fotoğraf, Seyyan Oskay video, Seyyan Oskay resim, Seyyan Oskay kimdir?, Seyyan Oskay kaç yaşında?, Seyyan Oskay kaç yaşında öldü? Seyyan Oskay nereli, Seyyan Oskay memleketi Seyyan Oskay ne zaman ve neden öldü? Seyyan Oskay Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Seyyan Oskay
Google'de ara: Seyyan Oskay