Suavi Süalp - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Suavi Süalp nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Suavi Süalp

Doğum Tarihi: 23.04.1926
Ölüm Tarihi: 14.04.1981
Öldügünde 54 yaşındaydı.
Öleli tam: 39 yıl, 6 ay, 13 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Suavi Süalp (d. 23 Nisan 1926 İstanbul - ö. 14 Nisan 1981) Türk karikatürist, mizahçı.İstanbul, Üsküdar'da doğmuştur. Babası Kurtuluş Savaşı gazilerinden Arif Hikmet Bey'dir. Haydarpaşa lisesinden sonra İDGSA afiş bölümüne devam etti. 1948'da Akademiyi terk edip askere gittikten sonra sünnetlerde saz takımlarında kanun çalmak, Babıali'de grafikerlik, Karagözcülük gibi pek çok işte çalıştı. İlk yazıları 1954'de TEF dergisinde çıktı. 1959'da kendisinin yazıp çizdiği 'Çapkın Hırsız' çizgi roman dergisini çıkardı. Dolmuş, Gölge, Karakedi, Taş, Pardon, Akbaba dergilerinde çalıştı.1972 yılında Türk mizahında bir dönüm noktası olan Salata dergisini çıkardı. Daha sonra Gırgır , Çarşaf ve Atmaca dergilerinde çalıştı.1968'de Üç Maymun Kabare tiyatrosuna 'Aç koynunu ben geldim' oyununu yazdı. Daha sonra Nejat Uygur, Gazanfer Özcan ve Muammer Karaca kabare tiyatrolarına 20'den fazla oyun yazdı.Süalp pek çok Türk filminin senaryosunu yazmıştır. 1960'larda aile komedileriyle başladığı senaryoları 70'li yıllarda seks komedilerine dönüşmüştür.Süalp'in Zavallı Behçet, Meşhur Rezaletler ve Gene iyi dayandık isimli üç kitabı vardır.Türkiye'de absürd mizahın öncüsü olmuş, hayatı boyunca geçim sıkıntısı çekmiş, değeri fazla anlaşılmamıştır. 14 Nisan 1981'de geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefat etmiş, Zincirlikuyu mezarlığına defnedilmiştir.

Ölüm nedeni: karikaturist Suavi Süalp|Suavi Süalp|Suavi Süalp kimdir | E

Kategori: Edebiyat Tarih Sanat

Rastgele Profil: Kaya Gürel, Sedad Hakkı Eldem, Ercüment Ekrem Talu, Murat Dilmener, Türkan Saylan, Talip Özkan, Dursun Ali Sarıoğlu, Sakıp Sabancı,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!