Süha Arın

Ölüm Nedeni: Kardiyoloji
Öleli tam: 20 yıl, 0 ay, 22 gün olmuş.
Öldügünde: 62 yaşındaydı.

Suha Arın (d. 23 Ocak 1942, Balıkesir – ö. 1 Şubat 2004, İstanbul), Türk akademisyen, belgesel yönetmeni.
“Türk belgesel sinemacılığının yüz akı ve büyük ustası” diye tanımlanan Arın, İlk, Orta ve Lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Washington’daki Howard Üniversitesi’nde Sinema Televizyon Yapımcılığı ve Yönetmenliği (Lisans); The American University – Kitle Haberleşmesi-Hükümet ve Kamu Enformasyonu (Lisans üstü) eğitimleri aldıktan sonra, 1962’den itibaren Milli Eğitim Bakanlığı – Öğretici Filmler Merkezi için yönetmen ve senaristlik yaptı. 1966 – 1967 sürecinde Amerika’da Capital Film Labs’ta görev yaptı. Amerika’nın Sesi Radyosu Washington Muhabirliği, Uluslararası Sinema TV Merkezi (USIA) ve TRT Washington Muhabirliği, çevirmenlik ve sunuculuğunda bulundu. 1973 – 1974 sürecinde Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, International American University, Liverpool John Moores Üniversitesi Beykent Kampüsü (Beykent İleri Eğitim Kurumu) [1], Beykent Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde ders verdi.[2] Ankara ve İstanbul’daki çeşitli üniversitelerde sürdürdüğü öğretim görevinde, aralarında günümüzün ünlü yönetmenleri, gazetecileri ve akademisyenlerinin de bulunduğu çok sayıda öğrencinin yetişmesine katkıda bulundu. Sinema oyuncusu Semra Özdamar ile evlendi.

Çektiği (Yörük Elif), (Likya’nın Sönmeyen Ateşi), (Fırat Göl Olurken) gibi filmlerden bazıları sansüre uğradı.

Arın, Amerika’daki NBC macerasını şöyle anlatır: “Yılda 60.000 dolar gibi bir maaşla işe başlatıp, üstelik ABD vatandaşı yapacaklardı. O toplumun bana göre olmadığına karar verdim: Materyalist bir toplumdu ve mutlu, özgür insan görememiştim.” [3]

Suha Arın, Basın Konseyi, Türsak, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, İletişim Ve Sanat Araştırmaları Vakfı ile Tarih Vakfı’nın kurucu üyelerindendir.

1 Şubat 2004’te tedavi gördüğü İstanbul Haseki Kardiyoloji Enstitüsü’nde hayatını kaybetti.

Süha Arın için yapılan aramalar

Süha Arın, Süha Arın biyografi, Süha Arın hayatı, Süha Arın özgeçmişi, Süha Arın hakkında, Süha Arın doğum yeri, Süha Arın fotoğraf, Süha Arın video, Süha Arın resim, Süha Arın kimdir?, Süha Arın kaç yaşında?, Süha Arın kaç yaşında öldü? Süha Arın nereli, Süha Arın memleketi Süha Arın ne zaman ve neden öldü? Süha Arın Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Süha Arın
Google'de ara: Süha Arın