Teoman Alpay

Ölüm Nedeni: şeker hastalığına bağlı kangren
Öleli tam: 19 yıl, 0 ay, 11 gün olmuş.
Öldügünde: 72 yaşındaydı.

Ali Teoman Alpay[1] (d. 29 Temmuz 1933,[2] Çanakkale[1] – ö. 11 Şubat 2005, Çanakkale), Türk ses sanatçısı, şarkı sözü yazarı.

Ankara Radyosu’nun açtığı ud sınavını kazanarak, radyonun saz sanatçıları arasına katılmış ve kendi dalında aşama kaydederek, Türkiye’nin en genç Türk müziği yayınları şefliğine kadar yükselmiş olan ve Erzurum Radyosu müdürlüğü yapan Türk müziği bestekârıdır.

eoman Alpay, 1932 yılında Çanakkale’de doğdu.

Ankara Radyosu’nun açtığı ud sınavını kazanarak, radyonun saz sanatçıları arasına katıldı ve kendi dalında aşama kaydederek, genç yaşta Türk Müziği Yayınları Şefi oldu. Bir ara da Erzurum Radyosu Müdürlüğü yaptı.

Alpay’ın “Nasıl Geçti Habersiz, O Güzelim Yıllarım” adlı eseri 1972 senesinin şarkısı seçilirken, sonraki dönemlerde “Buruk Acı”, “Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar”, “Sarmaşık Günleri” adlı eserleri yine dereceye girdi. 1997 senesinde İstanbul FM dinleyicileri tarafından, Teoman Alpay’ın “Kalbimi Kıra Kıra” adlı eseri, en beğenilen eser seçildi ve Atatürk Kültür Merkezi’nde altın plaket ödülü aldı.

Teoman Alpay’ın şeker hastalığı ve kalp yetmezliği rahatsızlığının bulunduğu, solunum yetmezliği nedeni ile yoğun bakıma aldındı. 12 Şubat 2005 tarihinde hayatını kaybeden Teoman Alpay, 14 Şubat 2005 tarihinde toprağa verildi.

Teoman Alpay, 2 çocuk babasıdır.

Nasıl Geçti Habersiz
Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar
Samanyolu
Buruk Acı
Kalbimi Kıra Kıra
At Kadehi Elinden
Sevmekten Kim Usanır

Teoman Alpay için yapılan aramalar

Teoman Alpay, Teoman Alpay biyografi, Teoman Alpay hayatı, Teoman Alpay özgeçmişi, Teoman Alpay hakkında, Teoman Alpay doğum yeri, Teoman Alpay fotoğraf, Teoman Alpay video, Teoman Alpay resim, Teoman Alpay kimdir?, Teoman Alpay kaç yaşında?, Teoman Alpay kaç yaşında öldü? Teoman Alpay nereli, Teoman Alpay memleketi Teoman Alpay ne zaman ve neden öldü? Teoman Alpay Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Teoman Alpay
Google'de ara: Teoman Alpay