Tevfik Gelenbe

Ölüm Nedeni: akciğer kanseri
Öleli tam: 18 yıl, 5 ay, 14 gün olmuş.
Öldügünde: 73 yaşındaydı.

Tevfik Gelenbe (d. 1931, İstanbul – ö. 20 Ekim 2004, İstanbul), Türk tiyatro ve dizi oyuncusudur.

Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü Özcan ile 1962’de İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan ayrılan Gelenbe, “Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü Özcan Tiyatrosu”nun kurucuları arasında yer aldı.

“Tevfik Gelenbe Tiyatrosu”nu 1969’da kurarak genç oyunculara destek sağlayan usta oyuncu, tiyatro sahnesinde ve radyoda yıllarca yayınlanan ”Uğurlugil Ailesi” adlı tiyatro oyununda rol aldı.

Gelenbe, 1988-1991 arasında TRT’de yayınlanan “Uğurlugiller” adlı dizide canlandırdığı bacı kalfa rolüyle tanındı.

Selçuk Kaskan’ın radyo skeçlerinin senaryolaştırılarak televizyona uyarlandığı yapımın başrollerini Yıldız Kenter, Şükran Güngör ve Tevfik Gelenbe paylaştı.

Daha önceki evliliklerinden Ali ve Aslı adında 2 çocuğu olan Gelenbe’nin 1970’te evlendiği Sevim Gelenbe’den Arkın adında bir oğlu ve Ecem adında bir kızı dünyaya geldi.

Oyuncu Arkın Gelenbe’nin de babası olan sanatçı, 20 Ekim 2004’te 73 yaşındayken kanser hastalığı nedeniyle İstanbul’da hayatını kaybetti, cenazesi Merdivenköy Mezarlığı’na defnedildi.

“Biz İnsan Değil miyiz?” sinema filmi ile “Uğurlugiller”, “Şen Dullar”, “Huzursuzlar” ve “İki Oda Bir Sinan” televizyon dizilerinde rol alan Gelenbe, “En İyisi Evlenmek”, “Kırkından Sonra”, “Sevda Salatası”, “Gülme Komşuna”, “Gönül Kimi Severse”, “Sil Baştan”ın arasında bulunduğu tiyatro oyunlarında yer aldı.

73 yaşında akciğer kanserinden ölmüştür. Mezarı İstanbul Anadolu yakasında Merdivenköy Mezarlığı’ndadır.[4][5]

Tevfik Gelenbe için yapılan aramalar

Tevfik Gelenbe, Tevfik Gelenbe biyografi, Tevfik Gelenbe hayatı, Tevfik Gelenbe özgeçmişi, Tevfik Gelenbe hakkında, Tevfik Gelenbe doğum yeri, Tevfik Gelenbe fotoğraf, Tevfik Gelenbe video, Tevfik Gelenbe resim, Tevfik Gelenbe kimdir?, Tevfik Gelenbe kaç yaşında?, Tevfik Gelenbe kaç yaşında öldü? Tevfik Gelenbe nereli, Tevfik Gelenbe memleketi Tevfik Gelenbe ne zaman ve neden öldü? Tevfik Gelenbe Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Tevfik Gelenbe
Google'de ara: Tevfik Gelenbe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir