Timur Selçuk - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Timur Selçuk nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Timur Selçuk

Doğum Tarihi: 02.07.1946
Ölüm Tarihi: 06.11.2020
Öldügünde 74 yaşındaydı.
Öleli tam: 0 yıl, 4 ay, 1 gün olmuş.

Doğum Yeri: istanbul

2 Temmuz 1945 Tarihinde İstanbulda doğdu. Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk ve tiyatro sanatçısı Şehime Ertonun oğlu. Beş yaşında piyano çalmaya başladı, yedi yaşında ilk konserini verdi. Galatasaray Lisesi mezunudur. Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuarı piyano bölümüne de devam etmiştir. Orhan Veli, Attila İlhanın, ve Nazım Hikmetin şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirmiş, 1976da İstanbul Oda Orkestrasını ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezini kurmuştur. Ankara Sanat Tiyatrosunda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenusun "Nereye Payidar" oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcunun "Sakıncalı Piyadesi"nin müziklerini yapmış, ayrıca "804 İşçi", "Ferhat ile Şirin", "Şeyh Bedrettin Destanı", "Tak-Tik", "Küçük Adam Ne Oldu Sana", "Rumuz Goncagül" ve "Galilei-Galileo" adlı oyunların müziklerini yapmıştır. "Sarıpınar 1914", "Üç İstanbul", "Cahide", "Hakkaride Bir Mevsim" gibi filmlere de fon müziği bestelemiştir.

 

1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Ölüm nedeni: kalp krizi | E

Kategori:

Rastgele Profil: Kadir Topbaş, Gülay Uğurata, Dumlupınar denizaltısı İsveç gemisiyle çarpışarak battı, Kerim Tekin, Birsen Kaplangı, Mustafa Kemal Uzun, Erdoğan Özeren, Lale Oraloğlu,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!