Turhan Selçuk

Ölüm Nedeni: aort damarının yırtılması
Öleli tam: 13 yıl, 0 ay, 22 gün olmuş.
Öldügünde: 87 yaşındaydı.

Turhan Selçuk (30 Temmuz 1922,[1] Milas – 11 Mart 2010, İstanbul), Türk karikatürist.

Sade çizgi ve yazısız karikatürleriyle tanınmıştır. 1953’ten itibaren baş karikatüristi olduğu Milliyet gazetesinde 1959 yılında yayınlamaya başladığı Abdülcanbaz serisinin Türk karikatür tarihinde önemli yeri vardır.[2] Türkiye’de Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği’nin kurucularındandır.[3]

TURHAN SELÇUK NEDEN DOODLE OLDU?

Milas doğumlu olan Türk karikatürist Turhan Selçuk 30 Temmuz 1922’de doğdu, 11 Mart 2010 İstanbul’da vefat etti. Turhan Selçuk’un doğum günü için Google özel tasarım bir Doodle hazırladı.

TURHAN SELÇUK KİMDİR?

Türk mizahının isimlerinden biridir. Türkiye’de Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören ile beraber Karikatürcüler Derneği’nin kurucularındandır. İlk karikatürleri 1941’de Adana’da yayınlanan Türk Sözü gazetesi ile İstanbul’da yayınlanan Kırmızı ve Beyaz, Şut spor dergilerinde yayınlandı. İlk olarak 1943’te Akbaba’da çalışmaya başlayan sanatçı, 1948’de Tasvir gazetesinde karikatürcü ve ressam olarak çalıştı. Refik Halit Karay’ın çıkardığı Aydede’de baş çizer oldu. Yeni İstanbul, Yeni Gazete, Akşam, Milliyet, Cumhuriyet gazetelerinde Akis, Yön, Devrim, Toplum dergilerinde çizdi. Kardeşi İlhan Selçuk’la birlikte 41 Buçuk (1952), Karikatür (1953) ve Dolmuş (1956) mizah dergilerini çıkardı.

1957’de Milliyet gazetesinde çizmeye başladığı Abdülcanbaz dizisi ile tanınan sanatçının bu karakteri tiyatro ve sinemada da canlandırıldı. Ayrıca Abdülcanbaz 1991 yılında PTT tarafından bir posta pulu üzerinde resmedildi. Türkiye ve Avrupa’da birçok müzede karikatürleri sergilenen sanatçının “İnsan Hakları” konulu karikatür sergisi Avrupa Konseyi’nin önerisiyle ilk kez Strazburg’da açıldı ve dünyanın birçok ülkesinde sergilendi (1992-1997). “Barış ve Kitap” konulu karikatürü 1992’de Avrupa Konseyi’nin başlattığı kitap okuma kampanyasının afiş ve logolarında kullanıldı. Çizer Turhan Selçuk, en son Cumhuriyet gazetesinde çizmekteydi.

TURHAN SELÇUK NASIL VEFAT ETTİ?

Acıbadem Maslak Hastanesi’nde karın içindeki aort damarının yırtılması nedeniyle ameliyat oldu. Bu ameliyat sonrasında yoğun bakıma kaldırılan Selçuk, 11 Mart 2010 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirdi. Milas Belediyesi tarafından Turhan Selçuk anısına, “Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması” adı altında her yıl düzenli olarak ödüller verilmektedir.

Turhan Selçuk için yapılan aramalar

Turhan Selçuk, Turhan Selçuk biyografi, Turhan Selçuk hayatı, Turhan Selçuk özgeçmişi, Turhan Selçuk hakkında, Turhan Selçuk doğum yeri, Turhan Selçuk fotoğraf, Turhan Selçuk video, Turhan Selçuk resim, Turhan Selçuk kimdir?, Turhan Selçuk kaç yaşında?, Turhan Selçuk kaç yaşında öldü? Turhan Selçuk nereli, Turhan Selçuk memleketi Turhan Selçuk ne zaman ve neden öldü? Turhan Selçuk Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Turhan Selçuk
Google'de ara: Turhan Selçuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir