Önder Kütahyalı - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Önder Kütahyalı nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Önder Kütahyalı

Doğum Tarihi: 16.05.1936
Ölüm Tarihi: 23.11.2020
Öldügünde 84 yaşındaydı.
Öleli tam: 0 yıl, 1 ay, 25 gün olmuş.

Doğum Yeri: İzmir

Türkiyenin görme engelli ilk müzik profesörü Önder Kütahyalı yaşamını yitirdi

İzmir Devlet Konservatuarında müzik ve keman dersleri veren Kütahyalı, aynı zamanda konservatuvara girmeyi hak kazanan üç görme engelli öğrenciden birisiydi.

Önder Kütahyalı, 16 Mayıs 1936da Tirede doğdu. Bebekliğinde geçirdiği hastalık nedeniyle görme duyusunu yitirdi. 1952 yılında Ankara Devlet Konservatuarını kazandı. 1958 yılında ‘Keman Asistanı olarak İzmir Devlet Konservatuarında Form Bilgisi, Opera ve Bale Tarihi, Çalgı Bilgisi ve Tarihi dersleri verdi. Önder Kütahyalı 1987de Doçent, 1999daysa Profesör unvanını aldı. Beş yıl Profesör olarak çalıştıktan sonra Nisan 2004te Dokuz Eylül Üniversitesinden emekli oldu. Kütahyalı, 2003 yılından bu yana “Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneğinin” kurucu üyesi ide. Cumhuriyet gazetesinde müzik eleştirileriyle ilgili köşe yazarlığı da yapan Kütahyalı, evli ve 2 çocuk babası.

Ölüm nedeni: KOAH | E

Kategori: Müzik

Rastgele Profil: Perihan Altındağ Sözeri, Yusuf Kemal Tengirşenk, Hasan Polat, Ziya Nebioğlu, Muhterem Nur, Hayrettin Karaca, Yusuf Nalkesen, Ali Mümtaz Arolat,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!