Afyonlu Ahmet Çavuş

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 67 yıl, 6 ay, 22 gün olmuş.
Öldügünde: 66 yaşındaydı.

Afyonlu Ahmet Çavuş, Yunan generali böyle esir aldı
Büyük Taarruz’un en önemli safhalarından bir taneside Yunan orduları Generali Trikopis’in esir alınması olayıdır. Onu esir alan isim ise Afyonlu Ahmet Çavuştur. Ahmet Çavuş, keşif sırasında Trikopis ve askerlerini görür ve hemen elindeki bombayla aralarına dalarak Yunanlıların etrafının sarıldığını söyleyerek onları esir alır.

Büyük Taarruz’a en önemli imzayı atanlardan bir taneside Afyonlu Ahmet Çavuştur. Kendisi bozguna uğrayan Yunan ordularının Genareli Trikopis’i yakalamak üzere görevlendirilen birlik içerisinde yer alır. Ahmet Çavuş, keşif sırasında Trikopis ve askerlerini görür. Derhal elindeki bombayla Yunanlı askerlerin arasına dalar. Ahmet Çavuş, düşman kuvvetlerine etraflarının sarılı olduğunu teslim olmalarını söyler. Ve orada Yunan ordularının Generali Trikopis’i yakalayarak adını tarihe yazdırır.

15 YIL CEPHEDE GEÇEN ÖMÜR

Ahmet Çavuş’a savaştan sonra İstiklal Madalyası yazılır. Balkanlar, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda tam 15 yıl cephede savaşmıştır. Son savaşı Başkomutanlık Meydan Savaşı olur.

Savaşın ardından Afyon Hapishanesinde Baş gardiyan olarak çalışır. Bu görevin ardından kısa süre bekçilik yapar. 1956 yılında Afyon’da veda eder.

Afyonkarahisarlı Araştırmacı Yazar Hasan Özpınar’ın Ahmet Çavuş ile alakalı hazırladığı ve Taşpınar Dergisi’nde yayımladığı yazıda Ahmet Çavuş, Trikopis’i nasıl esir ettiğini şu sözlerle anlatıyor:

Onu tanımak için öncelikle dönemin gazetelerinde çıkan onunla yapılan ropörtajlara bakmakta fayda var. Yunan Başkumandanı Trikopis’i Esir Eden Askerimiz Elmalıdağ’da Yunan Başkumandanı General Trikopis’i ve maiyetini tek başına esir eden Ahmet Çavuş, son zamanlara kadar Afyonkarahisar hapishanesinde başgardiyan olarak çalışmakta idi. Yunan Başkumandanını nasıl esir ettiğinin hikâyesini şöyle anlatmıştır:

Afyonlu Ahmet Çavuş için yapılan aramalar

Afyonlu Ahmet Çavuş, Afyonlu Ahmet Çavuş biyografi, Afyonlu Ahmet Çavuş hayatı, Afyonlu Ahmet Çavuş özgeçmişi, Afyonlu Ahmet Çavuş hakkında, Afyonlu Ahmet Çavuş doğum yeri, Afyonlu Ahmet Çavuş fotoğraf, Afyonlu Ahmet Çavuş video, Afyonlu Ahmet Çavuş resim, Afyonlu Ahmet Çavuş kimdir?, Afyonlu Ahmet Çavuş kaç yaşında?, Afyonlu Ahmet Çavuş kaç yaşında öldü? Afyonlu Ahmet Çavuş nereli, Afyonlu Ahmet Çavuş memleketi Afyonlu Ahmet Çavuş ne zaman ve neden öldü? Afyonlu Ahmet Çavuş Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Afyonlu Ahmet Çavuş
Google'de ara: Afyonlu Ahmet Çavuş