Ali Enver Ercan

Ölüm Nedeni: Kanser
Öleli tam: 6 yıl, 1 ay, 10 gün olmuş.
Öldügünde: 60 yaşındaydı.

Ali Enver Ercan (d. 21 Ocak 1958 – ö. 22 Ocak 2018), Türk şair, eski Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı. Varlık dergisinin genel yayın yönetmeni, Yasak Meyve Yayınları ve Eşik Cini dergisinin imtiyaz sahibiydi.

21 Ocak 1958’de İstanbul’da doğdu.[1] Haydarpaşa Lisesi’nde okudu.[1] Yeni Düşün dergisi, De Yayınevi, Dönemli Yayıncılık, Simavi Yayınları ve İnkılâp Yayınları’da çalıştı. Flash TV, TRT 2 ve Yeditepe TV’de edebiyat programları ve çeşitli seçkiler hazırlayarak sundu. 1990 sonrasında Varlık dergisinin genel yayın yönetmeni ve Yasak Meyve Yayınları’nın imtiyaz sahibi olan Ercan, 1991-92 yıllarında Türkiye Yazarlar Sendikası’nda genel sekreter, 2005-2011 yılları arasında ise kurumda başkan olarak görev yaptı.[2] 2008-2010 yılları arasında Metin Altıok Şiir Ödülü’nün seçici kurulunda yer aldı.[3]

Şiir ve yazıları Yeni Olgu, Varlık, Hürriyet Gösteri, Milliyet Sanat gibi dergiler ile Güneş ve Cumhuriyet gibi kurumlarda yayımladı. 1997 yılında Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman adlı yayımlanmamış şiir dosyasıyla Cemal Süreya Şiir Ödülü’nü ve Yunus Nadi Şiir Ödülü’nü kazandı. 2014 yılında Türkçenin Dudaklarısın Sen adlı şiir kitabıyla Necatigil Şiir Ödülü’ne değer görüldü.

Bir süredir kanser tedavisi gören Ercan, 22 Ocak 2018’de yoğun bakımda tedavi gördüğü hastanede öldü.[1][3

Ali Enver Ercan için yapılan aramalar

Ali Enver Ercan, Ali Enver Ercan biyografi, Ali Enver Ercan hayatı, Ali Enver Ercan özgeçmişi, Ali Enver Ercan hakkında, Ali Enver Ercan doğum yeri, Ali Enver Ercan fotoğraf, Ali Enver Ercan video, Ali Enver Ercan resim, Ali Enver Ercan kimdir?, Ali Enver Ercan kaç yaşında?, Ali Enver Ercan kaç yaşında öldü? Ali Enver Ercan nereli, Ali Enver Ercan memleketi Ali Enver Ercan ne zaman ve neden öldü? Ali Enver Ercan Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ali Enver Ercan
Google'de ara: Ali Enver Ercan