Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor?

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 0 yıl, 0 ay, 0 gün olmuş.
Öldügünde: 0 yaşındaydı.

Yeşilçam, İstanbul’un Beyoğlu semtinin Taksim’e yakın bir kısmında yer alan bir sokak.1980 öncesinde film film şirketlerinin çoğunluğunun yazıhaneleri bu sokakta bulunduğu için Türk sinemasının kısaca Yeşilçam olarak anılmasını sağlamıştır.

Yeşilçam nedir?

Yeşilçam ismi Türk sinemasına, İstanbul’ un Beyoğlu semtinde Taksim’ e yakın bir alanda bulunan Yeşilçam sokağı, 1980 öncesinde tüm film şirketlerinin yazıhanesinin bulunduğu bir sokak olması neticesinde girmiştir. Kısacası Türkiye’nin Hollywood’u Yeşilçam olmuştur. Tüm film şirketleri bu sokakta bulunmaktadır.Büyük imkânsızlık yaşayan Yeşilçam, gücün ve dayanıklılığın da simgesi olmuştur. Yaz kış yapraklarını dökmeyen çam ağacı gibi Yeşilçam sineması da her daim ayakta kalmayı başarmıştır.

Yeşilçam Sokağı nerededir?

Yeşilçam Sokağı İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunmaktadır. İstiklal Caddesi üzerinde Galata’ya doğru giderken, Madame Tussauds Müzesi’ne gelmeden önceki sokak Yeşilçam Sokağı’dır.

Yeşilçam’ın efsane filmleri

Hababam Sınıfı
Battal Gazi
Al Yazmalım
Canım Kardeşim
Köyden İndim Şehire
Neşeli GünlerTosun Paşa
Sultan

Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? için yapılan aramalar

Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor?, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? biyografi, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? hayatı, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? özgeçmişi, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? hakkında, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? doğum yeri, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? fotoğraf, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? video, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? resim, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? kimdir?, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? kaç yaşında?, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? kaç yaşında öldü? Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? nereli, Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? memleketi Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? ne zaman ve neden öldü? Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor? Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor?
Google'de ara: Türk Sinemasına Neden Yeşilçam Deniyor?