Ali Teoman

Ölüm Nedeni: kanser
Öleli tam: 12 yıl, 6 ay, 6 gün olmuş.
Öldügünde: 48 yaşındaydı.

Ali Teoman (d. 7 Temmuz 1962, İstanbul – ö. 23 Mart 2011), Türk yazardır.

Asıl adı Ali Tataroğlu’dur. İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Alman Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise İTÜ Mimarlık Fakültesi, MSÜ Mimarlık Fakültesi ve Sorbonne Üniversitesi Plastik Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. Bir süre iş ve öğrenim nedeniyle yurt dışında bulunduktan sonra 1993’te İstanbul’a döndü ve yazmaya daha fazla zaman ayırmak için mimarlığı bırakarak çeşitli üniversitelerde İngilizce okutmanı olarak çalıştı. Bir süre sokak müzisyenliği yaptı.

1980’li yılların sonuna doğru öykü yazmaya başlayan Ali Teoman 1992 yılında, İnsansız Konağın İkonu isimli öyküsüyle, Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada ikincilik ödülü aldı.[1] Milliyet Sanat, Varlık, Kitap-lık, Cogito, Son Kişot ve Gece Yarısı dergilerinde öykü, şiir, deneme ve eleştiri yazıları çıktı.[2]

Ali Teoman’ın tam 16 yıl gizli kalmış bir sırrı, ortaya çıktığında edebiyat dünyasını çok şaşırtmıştı. 1991’de Haldun Taner Öykü Ödülü alan Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı isimli kitabın yazarı olarak Nurten Ay ödül almıştı ancak kitabın asıl yazarının Ali Teoman olduğu 2007 yılında ortaya çıktı. Ali Teoman bunun kendi isteğiyle düzenlenmiş bir oyun olduğunu belirterek şu açıklamayı yapmıştı: “Bu adi dolandırıcılık değil, yazınsal bir oyundur. Nurten Ay birkaç kez oyunu bırakmak istedi. Onu ikna ettim. Bunca yıl açık vermeden bana yardım ettiği için kendisine çok teşekkür ederim.”

“Uykuda Çocuk Ölümleri” başta olmak üzere tüm yapıtları edebiyat çevrelerinde etki yaratmakla birlikte Ali Teoman çok satan bir yazar olmadı. Çok satan yazar olmak isteyip istemediği de tartışmalıdır. Ali Teoman, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu 23 Mart 2011 sabahı 48 yaşında ölmüştür.

Ali Teoman için yapılan aramalar

Ali Teoman, Ali Teoman biyografi, Ali Teoman hayatı, Ali Teoman özgeçmişi, Ali Teoman hakkında, Ali Teoman doğum yeri, Ali Teoman fotoğraf, Ali Teoman video, Ali Teoman resim, Ali Teoman kimdir?, Ali Teoman kaç yaşında?, Ali Teoman kaç yaşında öldü? Ali Teoman nereli, Ali Teoman memleketi Ali Teoman ne zaman ve neden öldü? Ali Teoman Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ali Teoman
Google'de ara: Ali Teoman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir