Aptullah Kuran - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Aptullah Kuran nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Aptullah Kuran

Doğum Tarihi: 04.12.1927
Ölüm Tarihi: 01.04.2002
Öldügünde 74 yaşındaydı.
Öleli tam: 18 yıl, 9 ay, 17 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Aptullah Kuran (4 Aralık 1927-1 Nisan 2002), Mimar Sinan konusunda yaptığı araştırmalarla tanınan mimarlık tarihçisi.1948'de Robert Kolej'i bitirdi; 1949-54 arasında ABD'de Yale Üniversitesi'nde mimarlık okudu. Daha sonra aynı okulda lisansüstü çalışması yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra 1957'de öğretim üyesi olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ne girdi. 1962-68 arasında aynı fakültenin dekanlığında bulundu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde yaptığı sanat tarihi doktorasını 1969'da tamamladı. O yıl İstanbul'a giderek Robert Kolej müdür başyardımcılığı görevini üstlendi. 1971'de yeni kurulan Boğaziçi Üniversitesi'nin kurucu rektörlüğüyle görevlendirildi. Beş yıl sürdürdüğü bu göreve 1976'da seçimle bir daha geldi.Çalışmalarını daha çok akademik alanda sürdüren Kuran, 1983'teki birinci Ağa Han Mimarlık Ödülü gibi çeşitli uluslararası mimarlık yarışmalarında seçici kurul üyeliği yapmıştır. Birçok ulusal ve uluslararası bilimsel toplantıya bildirileriyle katılmış, çok sayıda makale yayımlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi kütüphanesine ismi verilmiştir.

Ölüm nedeni: Aptullah Kuran|Aptullah Kuran biyografi|Aptullah Kuran kimdir|mimar sinan|Mimar Sinan Kimdir | E

Kategori: Akademisyen

Rastgele Profil: Muhittin Kapçak, Sevim Burak, Gülriz Sururi, Erdinç Dinçer , Ömer Faruk Toprak, Ahmet Özacar, Mehmed Fahri Kopuz, Yusuf Erşahin,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!