Faik Kurdoğlu

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 43 yıl, 2 ay, 3 gün olmuş.
Öldügünde: 89 yaşındaydı.

Faik Kurdoğlu (1892, Kayseri, Türkiye – 14 Nisan, 1981), Türk siyasetçi ve yazardır. Türkçü – Turancı görüşüne sahiptir.[1]

Ahmet Faik Kurdoğlu, bakan, milletvekili, siyasetçi, devlet adamı, ekonomist, hukukçu.

1892 yılında Kayseri’de doğdu.

Eğitim Hayatı
Ahmet Faik Kurdoğlu, Mülkiye Mektebi, İstanbul Hukuk Fakültesi ile Brüksel Üniversitesi Siyasi ve İktisadi İlimleri bitirdi.

Çalışma Hayatı
Türk Ocağı ve İttihâd ve Terakkî Üyesi, Adana Mıntıkası Ticaret Müdürü, Ticaret İşleri Umum Müdürü, Amsterdam, Londra Ticaret Mümessili, Türkiye Dış Ticaret Ofisi Reisi, İktisat Vekâleti Müsteşarı olarak görevlerde bulundu. Tanin Gazetesi’nde yazarlık yaptı.

Siyasi Hayatı
5. Dönem ara seçimlerde Manisa Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne katıldı. 26 Mart 1939 (6. Dönem), 28 Şubat 1943 (7. Dönem) ve 21 Temmuz 1946 (8. Dönem) tarihlerinde yapılan seçimlerde yeniden Manisa Milletvekili seçildi.

Mahmut Celal Bayar’ın kurmuş olduğu 9. Hükümet’te (I. Bayar Hükümeti) 13 Nisan 1938 tarihinde yapılan kabinde değişikliğinde Ziraat Vekili olarak atandı. Mahmut Celal Bayar’ın 11 Kasım 1938 tarihinde kurmuş olduğu 10. Hükümet’te (II. Bayar Hükümeti) Ziraat Vekilliği görevi devam ettirildi.

Mehmet Recep Peker’in 7 Ağustos 1946 tarihinde kurmuş olduğu 15. Hükümet’te Tarım Bakanı oldu.

Eşi ve Çocukları
Evli ve bir çocuk babasıydı.

Fransızca ve İngilizce biliyordu.

Ölümü
14 Nisan 1981 tarihinde vefat etti.

Faik Kurdoğlu için yapılan aramalar

Faik Kurdoğlu, Faik Kurdoğlu biyografi, Faik Kurdoğlu hayatı, Faik Kurdoğlu özgeçmişi, Faik Kurdoğlu hakkında, Faik Kurdoğlu doğum yeri, Faik Kurdoğlu fotoğraf, Faik Kurdoğlu video, Faik Kurdoğlu resim, Faik Kurdoğlu kimdir?, Faik Kurdoğlu kaç yaşında?, Faik Kurdoğlu kaç yaşında öldü? Faik Kurdoğlu nereli, Faik Kurdoğlu memleketi Faik Kurdoğlu ne zaman ve neden öldü? Faik Kurdoğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Faik Kurdoğlu
Google'de ara: Faik Kurdoğlu