Faruk Nafiz Çamlıbel - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi? Nereli?
Faruk Nafiz Çamlıbel nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Faruk Nafiz Çamlıbel

Doğum Tarihi: 18.05.1898
Ölüm Tarihi: 08.11.1973
Öldügünde 75 yaşındaydı.
Öleli tam: 47 yıl, 0 ay, 23 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Faruk Nafiz Çamlıbel (18 Mayıs 1898, İstanbul – 8 Kasım 1973, İstanbul), Hecenin Beş Şairi'nden biridir.Tıp Fakültesinde bir süre ögrenim gördükten sonra Kayseri, İstanbul ve Ankara'da uzun yıllar edebiyat öğretmenliği yaptı. Ünlü "Han Duvarları" adlı şiirini Kayseri Lisesi'ne edebiyat öğretmenliği görevine gelirken yazdı.. Ayrıca, Kayseri Lisesi Marşı 'nın sözleri de onundur. 1946'dan 27 Mayıs 1960'a kadar Demokrat Parti İstanbul milletvekili seçildi. 27 Mayıs 1960 ihtilalinin ardından kısa bir süre Yassıada'da, daha sonra da Celâl Bayar ve diğer DP milletvekilleri ile birlikte Kayseri Kapalı Cezaevi'nde tutuklu kaldı.Şiir dilinde yeni bir söyleyiş çığırı açmış, hececi şairlerin en üstünlerinden sayılmış ve şiir üslubu kendisinden sonra yetişen hece şairlerini etkilemiştir. Beş Hececiler'in en genci fakat en başarılı ismidir. İlk şiirlerini aruz ölçüsüyle yazmıştır. Bunlarda Yahya Kemal'in etkisinde kalır. Gerçek kişiliğini hece ölçüsüyle yazdığı şiirlerinde görürüz. Sanatçı, halkın yaşantılarından çıkardığı konuları yine halkın söyleyiş ve nazım biçimleriyle dile getirir.Yepyeni görüşler getiren ünlü "Sanat" şiiri memleketçi şiirimizin ilk bilinçli bildirisi sayılabilir.Batı etkilerine kapalı halk şiirimize açık bir tutum içindedir.Bireysel konulara yönelmiştir.Şiirlerinde Anadolu'yu, memleket sevgisini anlatır.Şiirlerinde ele aldığı başlıca temalar aşk, hasret, tabiat, ölüm, kahramanlık ve ihtirastır.O, gücünü gösterişsiz söyleyişi içine serpiştirdiği lirizmden ve toplumun beğenisinden alır.Duygu ve düşünceyi bir arada yürüten, romantik ve realist konuları ve hayatları işleyen şiirleriyle ün yapmıştır.Onuncu Yıl Marşı'nın 2 yazarından biridir.Tiyatro oyunları [değiştir]Canavar Ogün(1925)Akın (1932)Özyurt (1933)Kahraman (1938)Yayla Kartalı (1945)İlk Göz AğrısıHudekoğluMektep temsilleri [değiştir]Bir Demette Beş Çiçek (1933)Yangın (1934)Belki Birgün (1946)

Ölüm nedeni: Faruk Nafiz Çamlıbel|Faruk Nafiz Çamlıbel kimdir|Hecenin Beş Şairi|Onuncu Yıl Marşı | E

Kategori: Edebiyat Tarih Sanat

Rastgele Profil: Dumlupınar denizaltısı İsveç gemisiyle çarpışarak battı, Savaş Dinçel, Hüseyin Peyda, İsmet İnönü, Ekrem Karaberberoğlu, Cemil Bilsel, Tarık Buğra, Necdet Evliyagil,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!